GeriDünya Salgın hastalık korkusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Salgın hastalık korkusu

ABD'nin güneyini vuran Katrina kasırgasının ardından 4 afetzedenin ani ölümü salgın hastalık endişesini artırırken, yetkilileri ek önlem almaya zorladı.

Federal sağlık kuruluşu Hastalıkların Kontrol ve Önlenmesi Merkezi yetkilileri, biri Texas'a götürülen, 3'ü Mississippi'de 4 afetzedenin ölümüne, sıcak Meksika Körfezi sularında yaygın olan ve gıda ya da açık yara yoluyla geçen “Vibrio vulnificus” bakterisinin yol açtığını düşünüyorlar.

Katrina kasırgasının su baskınları nedeniyle yayıldığı sanılan ve ishal ve kusma belirtileri gösteren salgın hastalık riskini azaltmak için, yetkililer ek önlemler almak zorunda kaldılar.

Amerikan makamları, özellikle Houston kenti stadyumuna nakledilen 17 bin afetzede arasında böyle bir salgın hastalık riskine karşı önlemlerini artırdılar.
  
SU POMPALAMA İŞLEMİ YAVAŞ GİDİYOR
      
Bu arada, New Orleans'ta önceki gün başlayan, su baskınını pompalama işlemi çok yavaş gidiyor.

Askeri yetkililer, 148 pompadan şu anda sadece 3'ünün çalıştığını belirtirlerken, uzmanlar, kentteki suyu boşaltma işleminin mahallelerin durumuna göre 26 ile 80 gün süreceğini tahmin ediyorlar.

Uzmanlar, su baskınından nispeten az zarar gören New Orleans'taki tarihi mahallelerdeki evlerin kurtarılabileceğini, ancak bir haftadan uzun bir süredir çatısına kadar su altında bulunan 160 bin evin tekrar kullanılmasının olanaksız olduğunu ve bu semtlerin tıraşlanması gerektiğini ifade ediyorlar.
       
POLİS ZORUYLA TAHLİYE
  
Federal yetkililerin açıklamalarına göre, dün TSİ 20.00 itibariyle felaketten sonra bir sığınağa yerleştirilen afetzede sayısı 182 bine ulaştı. Yetkililer, şu ana kadar resmi ölü sayısının 83 olduğunu belirttiler.

New Orleans kentinden 32 bin kişinin kurtarıldığını belirten federal makamlar, kentte kalmayı sürdürenlerin polis zoruyla tahliye edildiğini bildirdiler. 

Kurtarma operasyonlarının faturasının da 2,8 milyar dolara ulaştığını kaydeden yetkililer, şimdiye dek 11,3 milyon öğün yemek ve 18 milyon litre suyun afetzedelere dağıtıldığını açıkladılar.

Luisiana eyaleti yetkilileri, 200 bine yakın öğrencinin de okulsuz kaldığını belirterek, 700 bin öğrencinin bulunduğu New Orleans merkez bölgesindeki okulların büyük bölümünün, tüm eğitim yılı kapılarını açamayacak kadar tahrip olduğunu kaydettiler.

Bir yerel yetkili de, kent cezaevini suların basması sonucu, derme çatma hapishaneye dönüştürülen bir otobüs deposundaki 125 tutukludan ilk bölümünün mahkemeye çıkarılmak üzere Luisiana eyaletinin başka kentlerine gönderilmeye başladığını bildirdi.

Buradaki tutukluların, felaketin ilk günlerinde New Orleans'daki yağma ve diğer suçlar nedeniyle gözaltına alınan kişiler oldukları belirtildi.
  
GÜMRÜKÇÜLERDEN YARDIM

  
Amerikan gümrük yetkilileri de, gümrüklerde ele geçen 100 bin adet kaçak giyim eşyasını Houston kenti stadyumuna yerleştirilen 17 bin afetzedeye dağıttılar.

Kamyonlarla Houston stadyumu Astrodome'a getirilen yepyeni kıyafetler içinde sahte markalı on binlerce jeans, şort, gömlek ve polo tişört bulunuyor.  

Öte yandan, ABD'ye yardım kervanına İspanya iki uçak dolusu insani yardımla katılırken, bir Yunan armatör de afetzedelerin yerleştirilmeleri için iki kurvaziyer gemi gönderdi.

Ünlü yönetmen Steven Spielberg de, ailesiyle birlikte afetzedelere yardım için 1,5 milyon dolar bağışta bulunacağını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle