GeriDünya Saldırın emri Pakistan’dan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saldırın emri Pakistan’dan

Saldırın emri Pakistan’dan
refid:4909921 ilişkili resim dosyası

İngiltere-ABD hattında 10 uçağı havaya uçurarak benzeri görülmemiş bir katliam yapma planı bir yıl önce bir ihbar sonucu İngiliz istihbaratına ulaştı. Ajanlar, dinleme yoluyla "11 Eylül’den büyük eylem planı"nı öğrendiler.

Kuru temizleme takibi

Muhbirden gelen bilgi üzerine şüpheli 1000 kişi izlemeye alındı. Özellikle de önceki gün yakalanan 24 kişinin, internette neleri araştırdığı, kuru temizlemeye nasıl giysiler verdiği bile izlendi.

Pakistan’daki tutuklama

Plan, havada hazırlanacak sıvı patlayıcıları iPod içine saklanmış bir cihazla ateşleyerek uçakları infilak ettirmekti. Derken geçen hafta ikisi İngiliz vatandaşı 7 zanlı Pakistan’da tutuklandı.

Hemen şimdi saldırın

Pakistan’daki tutuklamaların ardından İngiltere’deki terör hücrelerine "Şimdi saldırın" mesajı gönderildi. Bu mesaj son 72 saat içinde ele geçirildi, şifresi çözüldü ve operasyon başladı.

İNGİLİZ istihbaratı, terörist faaliyetler içinde bulunduklarından şüphe edilen 1000 kişiyi, özellikle de önceki gün tutuklanan 24 zanlıyı bir yıldır izlemeye almıştı. Ancak, işi bitiren son operasyon, bir hafta önce Pakistan’da iki kişinin tutuklanmasıyla başladı. Pakistanlı yetkililere göre, uçaklara saldırı düzenleneceği yolundaki bilgi bu kişilerin sorgulanmasından öğrenildi.

/images/100/0x0/55eb13b1f018fbb8f8a98581


Operasyonu tetikleyen olayların istihbarat merkezi Pakistan’dı. Son iki haftada Pakistan’da bazı terör şüphelilerinin tutuklanması ardından İngiltere’deki terör hücrelerine "Şimdi saldırın" mesajı gönderildi. Bu mesaj son 72 saat içinde ele geçirildi, şifresi çözüldü ve operasyon başladı.

ADIM ADIM OPERASYON

Bir yılı aşkın bir süre önce aldıkları bir ihbar üzerine MI5, bir grup genç müslümanın attığı her adımı izliyordu. Dinleme cihazları ile ve telefon hatlarına girerek, 11 Eylül’den daha büyük bir saldırının planlandığını öğrendiler.

Plan, havada birbirine karıştırılarak hazırlanacak sıvı patlayıcıları iPod içine saklanmış bir cihazla ateşleyerek uçakları infilak ettirmekti.

Aralık 2005’te MI5 operasyonuna Scotland Yard da dahil oldu ve bu kişilerin internette hangi sitelere girdiklerini, paralarını nerede harcadıklarını, elbiselerini hangi kuru temizleyiciye götürdüklerini, hangi dükkanlardan alışveriş yaptıklarını ve hangi toplantılara katıldıklarını izlediler.

Özel bir anti-terör birimi tarafından da para harcama alışkanlıkları ve banka hesapları takibe alındı. Gelirlerinin çok üzerindeki miktarlarda paralarla haşır neşir oldukları görüldü.

Derken ortaya Pakistan bağlantısı çıktı. Pakistan güvenlik güçleri geçen hafta ikisi İngiliz vatandaşı 7 zanlıyı tutukladı. Biri Lahor’da biri Karaçi’de tutuklanan bu iki kişi Londra’daki terör şebekesinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olan önemli bilgiler verdi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı, "Saldırı planının ortaya çıkarılmasında biz önemli rol oynadık" diyor.

Pakistan’daki tutuklamalardan sonra İngiltere’deki terör hücrelerine "saldırılarınızı şimdi yapın" mesajı geldi. Telefon hatlarına giren istihbarat birimlerince tespit edilen bu mesaj bombacılara "harekete geçin" emriydi. Alınan istihbarata göre bu saldırı 48 saat içinde gerçekleşecekti. Polis, önceki gün yaptığı ani baskınlarla bu 24 kişiyi tutukladı.

Zanlılardan dokuzu bu camiye gidiyordu

ÖNCEKİ gün gözaltına alınan terör şüphelilerinden dokuzu, Londra’nın mütevazi Walthamstow mahallesindeki Mescid-i Ömer adlı camiye gidiyordu. Dünkü cuma namazı öncesinde İngiliz polisi, caminin girişinde nöbet tuttu. Cemaat, 1.7 milyon Müslümanın yaşadığı İngiltere’de İslam fobisinin arttığını dile getirdi. Caminin imamı Ajmal Masroor da, zanlıların suçu ispatlanana kadar masum sayılması gerektiğini belirterek, "Bush ve Blair’in politikası bu sorunun bir parçasıdır, çözümün değil" dedi.

PAKİSTANLILAR HEDEFTE: İTALYA’DA 114 SINIRDIŞI PAKİSTAN’DA 17 GÖZALTI

Eylemleri El Kaide’nin planladığını savunan Pakistan’da dün 17 kişi daha tutuklandı, İtalya’da 40 Müslüman gözaltına alındı. Zanlıların İngiltere’deki olayla bağlantıları olup olmadığı açıklanmazken, İtalyan polisinin çoğu Pakistanlı olan ve oturma izni bulunmayan 114 kişiyi apar topar sınırdışı ettiği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle