GeriDünya Şahı devirenler şimdi rejimi sallıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şahı devirenler şimdi rejimi sallıyor

1979 yılında yollara dökülüp, Şah Rıza Pehlevi'yi deviren ve İslam Devrimi'ni yapanlar şimdi kurdukları rejime karşı mücadele veriyor. Gençlerin, kapatılmasını protesto etmek için yollara döküldüğü Selam Gazetesi'nin sahibi Muhammed Musavi Hoyniha, 1979 yılında Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'ni basan İslami militanların lideri idi. Şimdi Hoyniha, reform yanlılarının önde gelen isimlerinden biri.

Hatemi’nin adamları

İranlı siyasi yorumcu Bijan Hacehpur'a göre, üniversiteliler İran'ın siyasal hayatında hep önemli rol üstlendiler. Üniversiteliler, 1979 yılında Şah'a yönelik başkaldırıda en ön sıralardaydılar. Sürgünden dönen dini lider Ayetullah Humeyni'ye destek veren gençler 11 Şubat 1979 yılında Şah'ın devrilmesinde önemli rol oynadılar.

İranlı öğrenciler bir kez de 1979 yılının kasım ayında Tahran'daki ABD Büyükelçiliği'ni işgal ettiklerinde duyurdular. Tahran Üniversitesi'nin çeşitli fakültelerinde okuyan İslamcı militanlar Molla Muhammed Musavi Hoyniha'nın liderliğinde hareket ediyordu. İranlı gençler 444 gün boyunca 52 Amerikalı'yı rehin tuttular.

İran Devlet Başkanı Muhammed Hatemi'nin en yakın çevresinden olan Khoeniha'nın adı son eylemlerde de geçiyor. Hoyniha, reform yanlısı yayınları yüzünden kapatılan Selam Gazetesi'nin yayıncısı. Basın özgürlüğüne getirilmek istenen kısıtlamalara karşı çıkan gazete son olarak aydın cinayetleriyle ilgili yakalanan baş sanığın hücresinde esrarengiz bir şekilde ölü bulunduğunu yazdı. Başsanığın sırlarıyla birlikte gittiğini yazan gazete mollaları kızdırdı.

Bijan Hacehpur'a göre reformların gecikmesi, aydınları hedef alan faili meçhul cinayetlerin çözülmemesi ve mezun olduktan sonra iş güvenliğinin olmaması öğrencilerde gerginliğe yol açtı. Hacehpur, ‘Karışıklığı ateşlemek için bir kıvılcım yeterliydi’ diyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle