GeriDünya Sağlık reformunda sona doğru
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlık reformunda sona doğru

Sağlık reformunda sona doğru
refid:13298141 ilişkili resim dosyası

ABD'de sağlık politikalarını kökten değiştirecek reform Temsilciler Meclisi'nden sonra Senato'dan da onay aldı.

ABD'deki sağlık sisteminde önemli değişiklikler içeren ve on milyonlarca sigortasız Amerikalıya sigorta imkanı tanıyan sağlık reformu yasa tasarısı, Temsilciler Meclisinin ardından Senatoda da kabul edildi.

Başkan Barack Obama'nın iç politikadaki en önemli öncelikleri arasında yer alan ve ülkenin 2,5 trilyon dolarlık sağlık hizmeti sisteminde son 40 yıldaki en büyük değişiklikleri oluşturan tarihi nitelikteki plan, 100 üyeli Senatoda yapılan oylamada 39'a karşı 60 oyla onaylandı.

Temsilciler Meclisi de tasarıya ilişkin olarak, sağlık reformunun nasıl finanse edileceği, vergiler, kürtaj ve "halk seçeneği" olarak adlandırılan hükümet yönetimindeki sigorta planı gibi konularda bazı farklı yaklaşımları içeren kendi versiyonunu 7 Kasımda kabul etmişti.

Bu iki aşamanın tamamlanmasıyla birlikte, Kongrenin her iki kanadından seçilecek üyeler, iki versiyon arasındaki farklılıkları gidererek tek bir tasarı haline dönüştürecek. Reform paketinin hayata geçebilmesi için bu tek tasarının da Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından tekrar onaylanması ve nihai aşamada Obama tarafından imzalanması gerekiyor.

Kongrenin Demokrat üyeleri, tasarının, Obama'nın Ocak ayının sonlarına doğru yapacağı "Birliğin Durumu" konuşmasından önce hayata geçirilmesini umuyor.

Halen sağlık sigortası bulunmayan 30 milyondan fazla Amerikalıya sigorta imkanı tanıyan ve halkın yüzde 90'ından fazlasını sigorta kapsamına alan reform paketi, sigorta şirketlerinin, insanları önceki sağlık koşullarından ötürü sigortalamayı reddetmesi gibi uygulamaları da yasaklıyor.

Amerikalıların çoğunun sağlık sigortası edinmesini zorunlu hale getirecek paket, sağlık sigortası edinmeye gücü yetmeyenlere de devlet desteği sağlanmasını öngörüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle