GeriDünya Safire: Tarihi fırsatı kaçırmayın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Safire: Tarihi fırsatı kaçırmayın

NY Times yazarı Safire, "Irak'ın Türkler'le bir yıllık anlaşma yapması" için Kürtlere çağrıda bulundu. Safire, "Halkınız için tarihi fırsatı kaçırmayın" diye yazdı.

ABD yönetiminin "şahinler"ine yakınlığıyla bilinen yazar Willam Safire, Kürtler'e, "Halkınız için tarihi fırsatı kaçırmayın" diyerek Türk askerlerinin Irak'ta, ABD'nin de istediği gibi, sadece bir yıl kalması için işbirliği yapmalarını istedi.

ABD yönetiminin görüşlerini yazılarına taşıyan ve yönetimin "şahinler" kanadına yakınlığıyla bilinen yazar Willam Safire, TBMM'nin kabul ettiği yetki tezkeresiyle, "Türkiye'nin hükümetinin, yardım sağlamaksızın, kontrolü ABD ve İngiltere'den alacak bir BM kararı için ısrarcı olmadığını" gösterdiğini ifade etti.

Safire, Rusya ve Pakistan'dan "sadece isim olarak müttefiklerimiz" diye söz ederken, Fransa ve Almanya için de "açık olarak diplomatik rakiplerimiz" ifadelerini kullandı.

Tezkere sürecinde, Türkiye açısından en büyük engelin, PKK olduğunu belirten Safire, "Bugün bile bu terörist Kürtler'in bazıları Irak'ta Ensar El İslam ve El Kaide'ye bağlı olarak bize karşı çarpışanların büyük kısmını oluşturuyor" diye yazdı.

Safire, barışçı Kürtler açısından en büyük engelin, "sadece kendi Kürt azınlığı üzerinde uzun zamandır baskısı olan Türkler değil, aynı zamanda Türk askerlerinin, Irak Kürdistanı'nın bazı bölgelerinde, PKK teröristlerinin yeniden bir araya gelmesini önlemek için kalma eğilimleri olduğunu ileri sürdü.

"ANNE TEK BAŞIMA YAPABİLİRİM"

Irak Geçici Hükümet Konseyi'ni de eleştiren Safire, ABD televizyonlarında eskiden gösterilmiş bir reklama gönderme yaptı. Konsey'i, reklamdaki "hırçın geline" benzeten Safire, söz konusu reklamda geçen "Anne, tek başıma yapabilirim" repliğine atıfta bulundu.
Safire, "Kendilerine ait eğitilmeş bir polis gücünün oluşturulmasına aylar varken, bu Iraklı politikacılar biliyorlar ki yerel seçmenlerin beğenisini kazanmanın yolu, kendilerine bağımsızlık getiren ve düzeni sağlamak için halen kayıplar veren işgalcilere karşı yüksek sesle bağımsızlık iddialarını gündeme getirmekten geçiyor" ifadelerini kullandı.

"FEDERAL IRAK İÇİNDE KÜRT OTONOMİSİ"

Iraklı Kürt liderlerin uzak görüşlü olmalarını isteyen Safire, Mesut Barzani ve Celal Talabani'nin yeni Irak'ta en tepedeki göreve gelmeyeceklerini vurguladı. Safire, "Kürtlerin çıkarlarına en iyi hizmet, federal bir Irak içinde  Kürt otonomisine saygı gösteren laik Şii ya da Sünni liderlere, destek vererek sağlanabilir" dedi."

"BESLEYEN ELİ ISIRMAYIN"

Safire, Kürtler'in iki tehlikeye karşı uyanık olmaları gerektiğini de belirtti ve bunları "anayasal bir hukuk düzeni kurulmadan işgale son vermeye çalışmak" ve "Amerika'yı yalnız bırakmaya yönelik eğilimleri cesaretlendirmek ve kendilerini besleyen eli ısırarak dışarıdan gelen yardımları istememek" olarak ortaya koydu.

Safire, yazısını şöyle bitirdi:

"Mesut, Celal, Berham ve Hoşyar'a mesaj: Koalisyon ile işbirliği yapın ve Türkler'in sadece bir yıl kalması konusunda Irak'taki uzlaşmayı uygulamaya geçirin. Türkler'in de sizin ABD'li dostlarınızın da istediği bu. Bu büyük bir an. Halkınız için tarihi fırsatı kaçırmayın."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle