Dünya Sadr'dan intihar saldırısı tehdidi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sadr'dan intihar saldırısı tehdidi

Irak'ta radikal Şii lider Mukteda Sadr, işgal kuvvetlerinin kutsal kentlere girmesi halinde intihar saldırıları düzenleme tehdidinde bulundu.

Sadr, cuma vaazında, ''Kentlerimizi savunmak zorunda kalırsak, intihar saldırılarına başvururuz ve suratlarında patlayan saatli bombalar oluruz. Yeterli sayıda silahımız, yandaşımız ve intihar saldırısı düzenlemeye hazır çok sayıda inananımız var'' dedi.

Bugüne kadar intihar saldırılarına başvurmadıklarını belirten Şii lider, ''Ama mecbur kalırsak yaparız'' diye konuştu. Neceflileri kentiyönetmek için komiteler kurmaya çağıran Sadr, ''Çünkü kenti yönetenlersizler kadar yetkin değil. İslami başkentinizi kurmak size düşüyor'' ifadesini kullandı.

SÜNNİ ŞEYH'TEN GENEL AYAKLANMA TEHDİDİ  

Iraklı Sünni Şeyh Ahmed Abdülgafur Samuray, işgal kuvvetlerinin 18 gündür kuşatma altında tuttukları Felluce kentini yeniden vurması halinde, genel ayaklanma tehdidinde bulundu.

Irak Sünni Müslüman Ulema Komitesi üyesi Şeyh Samuray, Bağdat camisinde verdiği vaazda, ''Amerikan kuvvetleri için acil bir mesajım var: Kırmızı çizgileri geçtiniz. Felluce'yi yeniden vurmayın. Iraklıların kanını dökmek caiz değildir. Yeniden vurursanız, güneyden kuzeye, doğudan batıya bütün Irak Felluce'ye döner'' dedi.

İşgal kuvvetlerinin müzakerelerin çıkmaza girdiğini söylediklerini, bunun da Felluce'ye yeni bir saldırıya hazırlandıklarıanlamına geldiğini söyleyen Şeyh Samuray, ''Felluce halkına ya da herhangi bir Irak kentine yönelik yeni bir katliam konusunda uyarıyorum. Iraklıların artık kan akmasına tahammülü kalmadı. Şii ya da Sünni Iraklı Müslümanların elleri kolları bağlı kalmayacak. Yeni bir katliama sessiz kalmayacaklar. Sünni ve Şiiler Felluce ve Necef'tebirleşti. Bizler sadece artık kan akmasını istemiyoruz, gerginlik isteyenler işgal kuvvetleridir'' diye konuştu.

Şeyh konuşurken, cemaatten ''Biz laf değil, eylem istiyoruz'' sesleri yükseldi. Vaaz sonunda da cemaatten yükselen, ''Ulemalar komitesi, İslami Parti, hükümet konseyi hepsi birbirinin aynı: Hiçbiri trajediyi önlemek için bir şey yapmıyor'' sözleri gerginlik yarattı.  

KERBELA'DAKİ ÇATIŞMALARDA 10 YARALI

Irak'ın Kerbela kentinde radikal Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı milislerle koalisyon güçleri arasında bugünçıkan çatışmalarda 10 kişinin yaralandığı bildirildi.

Hastane kaynakları, 5 milisle 1 İranlı hacının yanı sıra 4 Iraklı sivilin çatışmalarda yaralandığını duyurdu.

Kent merkezinde oturan görgü tanıkları, Sadr Vakfı'nın bürosu yakınlarındaki evlerinin zarar gördüğünü belirtti.

Polonya komutasındaki çok uluslu tugaydan yapılan açıklamada da, valilik binası yakınlarındaki bir koalisyon konvoyuna yerel saatle 12.10'da saldırı düzenlendiği, konvoydan karşılık verildiğini ve bölgenin güvenliği için takviye birlik gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, birliklerin hangi ülkeye ait olduğu ve ölen ya da yaralanan olup olmadığı belirtilmedi. Silahlı milisler ise koalisyon askerlerinin baskınını püskürttüklerini açıkladı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle