Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sadece iki gün yaşayabildi

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  16.01.2011 - 13:51 | Son Güncelleme:

  Tunus'taki halk isyanı sırasında yaralanan Fransız foto muhabiri Lucas Mebruk Dolega hayatını kaybetti. Dolega'nın cuma günkü olaylarda yüzüne polis tarafından atılan bir göz yaşartıcı bomba isabet etmişti.

  333 TÜRK'E ÖZEL TAHLİYE

  23 YILLIK İKTİDARI BİR GECEDE SONA ERDİ

   

  TUNUS'TA YASEMİN DEVRİMİ / FOTO GALERİ

  EPA ajansının Paris ofisinden yapılan açıklamada, hastanede tedavi altında olan Dolega'nın bu sabah öldüğü bildirildi. Bu açıklama Fransa'nın Tunus Büyükelçiliği tarafından da doğrulandı.

  Dolega, 23 yıldır Tunus'u demir yumrukla yöneten Zeynel Abidin bin Ali’nin ülkeden kaçmasıyla sonuçlanan sokak eylemlerini görüntülerken, yüzüne yakın mesafeden bir göz yaşartıcı bomba isabet etmişti.

  32 yaşındaki foto muhabiri, Tunus'taki Ulusal Nöroloji Kurumu'nda ameliyat edildi ancak kurtarılamadı.

  Tunus'ta yaklaşık 1 ay önce bir seyyar satıcının tezgahının elinden alınmasını protesto etmek için kendini yakmasıyla başlayan olaylar "devrim"le sonuçlanmıştı. Dolega, onlarca kişinin öldüğü olaylarda hayatını kaybeden ilk yabancı gazeteci oldu.,

  SÜRGÜNDEN DÖNÜŞ

  Öte yandan Tunus'un sürgünde yaşayan İslamcı partisi Ennahda'nın lideri Raşid Gannuşi, ülkesine dönme hazırlığında olduğunu söyledi. Telefonla AFP'ye açıklamada bulunan Gannuşi, bir ulusal birlik hükümetinin kurulmasına da hazır olduğunu belirtti.

  İngiltere'nin başkenti Londra'da sürgünde olan Gannuşi, “Dönüş hazırlığındayım” derken, ne zaman Tunus'a döneceğinin sorulması üzerine de “yakında” yanıtını verdi. “Tunus intifadası diktatörlüğü çökertti” diyen Gannuşi, Zeynelabidin Bin Ali'nin kaçışından sonra siyasi sistemde bir parçalanma olduğunu ortak bir temelde anlaşmaya varmanın zaman alacağını da sözlerine ekledi.

  Bin Ali rejimi tarafından yasaklanan Ennahda'nın lideri olar Gannuşi ile eski başbakan Muhammed Gannuşi arasında hiçbir akrabalık bağı bulunmuyor.

  Fransa'da sürgünde yaşayan insan hakları savunucusu Kemal Cendubi'nin de Bin Ali'nin ülkeden kaçmasından sonra Tunus’a dönmeye hazırlandığı bildirildi.

  Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Ağı (REMDH) Başkanı ve Tunus İnsan Hakları ve Özgürlüklerine Saygı Komitesi (CRLDHT) kurucularından Cendubi, Fransa’nın başkenti Paris'teki Orly Havaalanında AFP'ye yaptığı açıklamada, 16 yıllık sürgünün ardından, “Çok özlediğim memleketime dönüyorum. Bu rüyayı yaşamak için olağanüstü koşullarda dönüyorum” ifadesini kullandı.

  1994'ten beri sürgünde olan ve 2000'den beri de Tunus pasaportu taşıması yasaklanan Cendubi, 2005'te babasının cenazesine katılmak için bile ülkeye sokulmamıştı. Cendubi, “Ölümlerinden beri yasını tutamadığım ailemin kabrine gideceğim. Kokuları duymak, çocukluğumun mahallelerini görmek, ailemi, dostlarımı ziyaret etmek istiyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı