GeriDünya Saddam'ı Türkiye'nin desteğiyle deviririz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam'ı Türkiye'nin desteğiyle deviririz

Eski CIA Başkanı James Woolsey, ‘kritik ülke’ diye nitelediği Türkiye'nin desteğiyle Saddam Hüseyin'in devrileceğini ve Ankara'ya Irak petrollerinden pay verilebileceğini söyledi.

Woolsey, Washington Post'ta yayımlanan ‘Amaç Demokrasi’ başlıklı yazısında, Afganistan'da Taliban rejiminin birkaç haftada paramparça olmasını halktan destek almamasına bağladı.

Bir zamanlar Almanya, Japonya, Kore, Rusya ve Çin gibi ülkelerde asla demokrasi olmaz diye bir düşünce bulunduğunu belirten Woolsey, ‘‘Bizi demokrasiler değil, teröristleri barındıran baskıcı diktatörlükler tehdit ediyor’’ dedi.

James Woolsey, Ortadoğu'da, İsrail ve Türkiye dışında demokrasi olmadığını söyledi. Woolsey, Ortadoğu'da en acil sorunun Irak olduğunu ifade etti. Woolsey, Irak'ın, kitle imha silahları ürettiğini, üç yıldır BM müfettişleri tarafından denetlenmediğini ve komşuları ve ABD için risk oluşturduğunu söyledi. Woolsey, Türkiye'nin desteğinin kritik olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Irak'ın parçalanması ve bunun etkileriyle ilgili kaygıları bulunduğunu kaydeden Woolsey, ‘‘Irak muhalefetinin sınırlara ilişkin garantisiyle bu giderilebilir. Türkiye'ye Kuzey Irak'ta dengeleyici rol ve petrolden pay verilebilir’’ dedi.

Woolsey, Irak'ın vurulması ve ABD'nin kuzey ve güneydeki muhalefete destek olması gerektiğini belirtti.

Amaç Irak’a demokrasi

James Woolsey, ‘‘Irak’a müdahale etmeyi, ne Saddam'ı bir başka diktatörle değiştirmek için ne de belli yerleri imha etmek için yapmalıyız. Amaç, Irak'a demokrasi getirmektir’’ dedi.

Bush Saddam'ı yine uyardı

ABD yönetiminden Irak'a peş peşe uyarı gelmeye başladı. ABD Başkanı Bush, ‘‘Kitle imha silahı üretirseniz ve dünyayı terörize etmek isterseniz, sorumlu tutulursunuz’’ dedi. Bush, Taliban'ın elinde aylarca rehin kalan 8 yardım görevlisi arasındaki iki ABD'li kadın görevliyi kabul etti. Bush, Saddam'ın silah depolarını BM teftişine açması gerektiğini söyledi. Bush, ‘‘Buna razı olmazsa, ne olacağını görecek’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle