GeriDünya Saddam savunma yapmayı reddetti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam savunma yapmayı reddetti

Saddam savunma yapmayı reddetti
refid:4954454 ilişkili resim dosyası

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin, 1988 yılında ülkenin kuzeyinde yaşayan Kürtlere karşı soykırım yapmak ve savaş suçları işlemekle yargılandığı davanın ilk duruşmasında, suçlamalara karşı kendini savunmayı reddetti.

Mahkeme salonuna ilk giren sanık olan ve siyah bir takım elbiseyle beyaz bir gömlek giydiği görülen Saddam, başyargıç Abdullah El Emiri'nin kendisini tanıtması yönündeki talebine, "Beni tanıyorsunuz" diye karşılık verdi.
El Emiri'nin, yasa gereği sanıkların kendilerini tanıtması gerektiğini belirterek, Saddam'a "Bu yasaya saygı gösteriyor musun" sorusuna, "Bu işgal yasası" yanıtını veren devrik lider, daha sonra kendini "devlet başkanı ve silahlı kuvvetlerin genelkurmay başkanı" olarak tanıttı.

Saddam Hüseyin'in, Başyargıç El Emiri'nin "Masum mu, yoksa suçlu musun" sorusuna, "Bu ciltlerce kitapla anlatılabilir" cevabını üzerine başsavcı, bu ifadeyi kayıtlara "suçsuzum" olarak işletti. Davada yargılanan sanıklardan "Kimyasal Ali" lakaplı eski Iraklı yetkili Ali Hasan Mecid de kendini, "Savaşçı yoldaş tümgeneral pilot Ali Hasan El Mecid" sözleriyle tanıttı. Baston kullandığı ve kırmızı bir başörtüsü taktığı görülen El Mecid'in savunma yapmayı reddetmesi üzerine kayıtlara suçsuz olduğunu söylediği geçirildi. Diğer sanıklar da duruşmada suçsuz olduklarını söyledi.

Savcı açılış konuşmasında, Saddam'ı Enfal askeri harekatının emrini vermekle suçlayarak, "Hedef açıktır; ölümler, zorla göç, zulüm ve kişisel özgürlüklerin reddedilmesiyle Kürtleri hedef almak" diye konuştu. Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin ve 6 eski askeri yetkili, 1988 yılında ülkenin kuzeyinde yaşayan Kürtlere karşı soykırım yapmak ve savaş suçları işlemekle yargılanıyor ve haklarında ölüm cezası isteniyor.

Irak ordusunun 1987-1988 yılları arasında düzenlediği, "Enfal (Savaş Ganimeti) Operasyonu" adlı askeri harekat, Saddam'ın, Irak-İran savaşı sırasında İran'a yardım etmekle suçladığı, bağımsızlık yanlısı Iraklı Kürtleri ezmeyi ve ülkenin kuzeydoğusundaki İran sınırından atmayı amaçlıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle