GeriDünya Saddam’ın yargıcına infaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam’ın yargıcına infaz

Bağdat’ta önceki gün düzenlenen silahlı saldırıda, her ikisi de Saddam Hüseyin’i yargılayacak mahkemede görevli yargıç Bereviz Muhammed Marvan ve oğlu öldürüldü.

Saddam’ın 2003 nisan ayında devrilmesinden bu yana Irak’ta 20 hakimi öldüren direnişçilerin son saldırısı aynı gün içinde iki hakime karşı gerçekleşti. Hakim Bereviz Muhammed Marvan ve oğlu Arayan, önceki gün Bağdat’ın kuzeyindeki Adhamiyah mahallesindeki evlerinden çıkarken silahlı saldırıya uğradılar. Kürt asıllı olan Marvan, Saddam’ı yargılamak için kurulan özel Irak mahkemesi hakimlerindendi. Oğlu da aynı mahkemede katip olarak çalışıyordu. İlk kez özel mahkeme mensupları öldürülüyor. Aynı gün meydana gelen ikinci olayda, Bağdat’taki mahkeme binasından çıkarken silahlı saldırıya uğrayan sorgu hakimi Vayed el Cadr ağır yaralandı.

Özel mahkeme soykırım, savaş ve insanlık suçları ile 30 yıllık Baas iktidarı sırasında işlenen diğer suçlardan Saddam Hüseyin ve eski rejim üyelerini yargılamak üzere Aralık 2003’te kurulmuştu. Özel mahkemede, davanın itiraz dahil tüm süreci için 50 yargıç görevlendirildi. Mahkemenin 45 gün sonra başlaması bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle