GeriDünya Saddam için suç duyurusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam için suç duyurusu


Slobodan Miloseviç örnek oldu

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin hakkında Kürt azınlıklara karşı insanlık suçu işlediği gerekçesiyle Belçika'da suç duyurusu yapıldı.

Brüksel Savcılığı'ndan elde edilen bilgilere göre, kimliği açıklanmayan 6 kişi, Saddam Hüseyin ve diğer bazı yöneticiler aleyhinde suç duyurusunda bulundu. Sorgu hakimi Damien Vendermeersch suç duyuruları üzerine soruşturma başlattığını açıkladı. Suç duyurusunda bulunanların Belçika ve Hollanda'da ikamet ettikleri belirtildi.

Belçika'da dünyanın başka hiçbir ülkesinde bulunmayan bir yasa, yabancıların, bu ülkede yaşamasalar dahi bir başka yabancıyı insanlık suçu ithamıyla mahkemeye vermelerine olanak tanıyor. 16 Haziran 1993 tarihinde yürürlüğe giren ve Şubat 1999'da kapsamı genişletilen bu yasa çerçevesinde, daha önce Eski İran Devlet Başkanı Haşimi Rafsancani, eski Çad Devlet Başkanı Hissene Habre, İsrail Başbakanı Ariel Şaron aleyhinde suç duyurusunda bulunuldu ve soruşturma açıldı.

Belçika adaleti yasa kapsamında açılmış bir soruşturmayı tamamladı ve soykırıma katılmakla itham edilen 4 Ruandalı aleyhindeki suş duyurusunu yerinde bularak yargılama kararı aldı. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 kişilik halk jürisi, sanıkları ağır hapis cezalarına çarptırdı ve derhal tutuklattı. Belçika adaleti Saddam Hüseyin'e yönelik suçlamaları inceledikten sonra suç duyurusunun kabul edilip edilmeyeceğini karara bağlayacak. Bu ülkedeki yasada, insanlık suçu işlemiş bir kişinin taşıdığı sıfatın, yargılanmasına engel teşkil etmeyeceği belirtiliyor ve dokunulmazlık ilkesi reddediliyor. Yasa, Brüksel'in diğer bazı devletlerle sert sürtüşmelere girmesine neden oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle