GeriDünya Saddam için ölüm döşeğinde kanserli tanık buldular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam için ölüm döşeğinde kanserli tanık buldular

Saddam için ölüm döşeğinde kanserli tanık buldular
refid:3421896 ilişkili resim dosyası

Saddam davasının tanıkları korkudan mahkemeye gidemediği için, kanserden ölmek üzere olan bir tanık bulundu. Halil el Şeyh adlı tanığın ömrü 28 Kasım’daki duruşmaya yetmeyeceği için savcılar ölüm döşeğinde ifade alacak.

YARGILANMASINA geçen Çarşamba günü başlanan Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin aleyhinde kimse tanıklık yapmaya cesaret edemeyince, günleri sayılı bir kanser hastası buldular. Duruşma 28 Kasım’a ertelendiği halde, tanık ölmek üzere olduğu için savcılar önümüzdeki günlerde Halil el Şeyh’i ziyaret ederek ifadesini alacaklar.

Saddam rejiminin üst düzey istihbarat yetkililerinden olan El Şeyh, davanın en önemli ve tek tanığı olacak. El Şeyh de ayrı bir suçlamadan dolayı hapiste bulunuyor. Bir kaynak, ‘Savcılar önümüzdeki hafta ifadesini almak için kendisini ziyaret edecekler çünkü hasta ve bir sonraki duruşmadan önce ölebilir’ dedi.

AVUKAT ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan Saddam Hüseyin’in ve 7 eski Baas yetkilisinin yargılandığı davanın önceki gece kaçırılan savunma avukatlarından Sadun Cenabi ölü bulundu. Polis açıklamasında, bürosu yakınlarındaki Ur semtinde, Fardus camisi yanında, cesedi kaldırımda bulunan Cenabi’nin başında iki kurşun yarası olduğu belirtildi. Cenabi’nin cesedinin önceki gün bürosundan kaçırıldıktan birkaç saat sonra bulunduğu, kimliğinin ancak dün tespit edildiği kaydedildi.

Yargılanan eski Baas yetkililerinden Avad Hamid el Bandar’ın avukatı olan Cenabi, Çarşamba günü başlayan davanın ilk duruşmasında mahkeme salonunda hazır bulunmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle