GeriDünya Saddam için düğmeye basıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam için düğmeye basıldı

Ramazan Bayramı sonrası Irak'a saldıracağının işaretlerini veren ABD dün Basra ve Kuveyt sınırındaki petrol tesislerini bombaladı. Amerikan uçaklarının Basra'yı bombaladığı saatlerde ABD'nin Ankara elçisi Mark Parris, Saddam'ı devirmekle görevlendirilen Ricciardone ile bir araya geldi.

Irak lideri Saddam Hüseyin'i devirmeye kararlı olan ve Ramazan Bayramı sonrası Irak'a hava saldırıları başlatacağının işaretlerini veren Washington Yönetimi, dün Basra çevresini bombaladı. Geçtiğimiz hafta 2 ya da 3 aylık bir süre için İncirlik Üssüne Patriot füzeleri gönderen Washington'ın dün düzenlediği saldırıda çok sayıda sivil öldü. ABD'nin Saddam Hüseyin'in devrilmesi için düğmeye basması, Bağdat Yönetimi'nin Kahire'de önceki gün yapılan Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısını terk ederek Arap dünyasını da karşısına almasıyla aynı zamana rastlıyor. Ayrıca ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris'in de dün Saddam'ı devirmek için görevlendirilen Frank Ricciardone ile bir araya gelmesi ‘‘Saddam bu kez gidecek’’ iddialarını kuvvetlendirdi.

Irak Enformasyon Bakanı Abdülhamit Abdülgafur, Kahire'deki Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı ile Basra'nın bombalanması arasında direkt bir bağ olduğunu da iddia etti. Irak Enformasyon Bakanı'na göre Kahire'deki toplantının sonuç bildirisi ‘‘ABD ile İngiltre'ye saldırmaları için yeşil ışık anlamına’’ geliyor. Söz konusu bildiride, Irak'ın eylemleriyle Kuveyt ve diğer komşularına iyi niyetini göstermek zorunda olduğu yer almıştı.

ANKARA TRAFİĞİ

ABD Savunma Bakanlığı saldırı haberini doğrularken İngiliz uçaklarının Basra'nın bombalanmasına katılmadıkları kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright tarafından Saddam Hüseyin'i devirmekle görevlendirilen ABD Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Frank Ricciardone ile Büyükelçi Mark Parris, dün Dışişleri Bakanlığı'na gelerek, ABD planını Türk tarafına iletti. Türkiye de iki ABD'li diplomatla yaklaşık 2 saat süren görüşmede, Saddam'ın devrilmesinden sonra Irak'ta doğabilecek merkezi otorite boşluğunun bölgede bir ‘‘Kürt devletinin kurulmasına yol açabileceğine’’ işaret ederek duyulan endişeyi dile getirdi.

Dışişleri'ndeki görüşmeden sonra Hürriyet'e bilgi veren Ricciardone, yakın zamanda Ankara'daki müsteşarlık görevinden ayrılacağını ve birkaç hafta içinde Albright tarafından belirlenen yeni görevine başlayacağını söyledi. Albright ile önümüzdeki günlerde yapacağı görüşmeden sonra yeni göreviyle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olacağını belirten Ricciardone, şunları söyledi:

‘‘Görevim basitçe belirtildiği gibi Irak'taki rejimin devrilmesi değil. Asıl görevim Irak'ı yeniden çağdaş ve modern dünyaya kazandırmak. Uzun vadeli bakıldığında, bu görevin Irak'taki rejimi yıkmaktan daha zor bir görev olduğu anlaşılır. Elbette Irak'ın huzura kavuşması için bu ülkede bir rejim değişikliği, ABD açısından gereklidir.’’

Operasyonun adı Aşk Yuvası

Irak diktatörü Saddam Hüseyin'in ‘‘yok edilmesini’’ ABD'den daha çok isteyen İsrail'in son derece cüretkâr bir plan yaptığı ortaya çıktı. Yıllardır Filistinliler’e karşı ‘‘nokta’’ operasyonları düzenleyen İsrail gizli servisi MOSSAD'ın planı, Saddam'ın öldürülmesini amaçlıyor. Sunday Times Gazetesi'nin haberine göre Irak Lideri Saddam Hüseyin, İsrail gizli servisi MOSSAD'ın yıllardır planladığı bu suikastten geçtiğimiz günlerde kılpayı kurtuldu. Bağdat'ta metresini ziyaret ederken Saddam Hüseyin'i öldürmeyi planlayan MOSSAD, Ramazan Bayramı öncesinde İngiltere ve ABD'nin ortaklaşa düzenlediği ‘‘Çöl Tilkisi Harekâtı’’ yüzünden suikast planını iptal etti. MOSSAD'ın Saddam'ın özel yaşamı konusunda çok ayrıntılı bilgilere sahip olduğu, özel yaşamını A'dan Z'ye bildiği öne sürüldü.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle