GeriDünya Saddam’dan da ileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam’dan da ileri

Saddam’dan da ileri
refid:3785040 ilişkili resim dosyası

Batı’yla Tahran arasındaki nükleer gerginliği tırmandıran İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Irak’ın devrik lideri Saddam’ın kıvamına geldi ve hatta aştı bile. İki savaş sonunda devrilen Saddam’ın bugüne kadar tek bir kitle imha silahı bile bulunamadı. Oysa İran’ın nükleer tesisleri ortada ve uranyum zenginleştirme çalışmalarına başladı. Uranyumun zenginleştirilmesi atom bombasıyla son buluyor.

İRAN yönetimi, nükleer çalışmalara yeniden başladığını açıklayarak, Batı’ya meydan okumaya devam ederken, Tahran’daki yeni lider Mahmud Ahmedinecad birkaç yıl öncesine kadar ABD tarafından büyük tehlike görülen Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’i gölgede bıraktı.

ABD işgalinin ardından, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlara sahip olduğu belirtilen Irak’ta hiçbir toplu imha silahı bulunamamış, Saddam’ın, ABD’nin kotardığı büyük bir yalana kurban gittiği ortaya çıkmıştı. Oysa, İran’ın durumu bu açıdan hayli farklı. Nükleer tesislere sahip olan İran, açık açık nükleer çalışmalara yeniden başladığını duyurdu. Bazı haberlere göre, İran, yakında nükleer silah imaline başlayabilecek.

SADECE SÜPER TOP

Saddam’ın, sadece çok uzun menzilli süper top yapmak üzere harekete geçtiği biliniyor. Saddam’ın bu topla, nükleer silah içeren mermiler atmayı planladığı iddia edilmişti. Kanadalı mühendis Gerald Bull’un tasarımı olan silah, hiçbir zaman Irak’a ulaşmadı. Ancak tasarım safhasında kalan topun bazı parçaları, İngiltere’de ortaya çıkarıldı. Mühendis Bull, Belçika’da öldürüldü.

İRAN’DAN TEHDİT

Şimdi İran’ın nükleer faaliyetleri nedeniyle BM Güvenlik Konseyi’ne sevkedilmesi gündemde. İranlı yetkililer, ülkenin nükleer programı konusundaki anlaşmazlık BM Güvenlik Konseyi’ne sevkedilirse bu konuda gönüllü olarak uluslararası kuruluşlarla yaptıkları tüm işbirliğine son vereceklerini açıkladılar. İran’ın işbirliğine son verme tehdidi, ülkenin 18 yıl gizli tutmuş olduğu nükleer programı hakkında 2003 yılında başlayan BM denetimlerinin son bulacağı anlamına gelebilir.
/images/100/0x0/55eb65e0f018fbb8f8be8ab7


Cehennem topu, bunun yanında oyuncak

İRANLI yetkililer, dün Natanz’daki uranyum zenginleştirme tesisinin BM mühürlerini söktü. Uzmanlar, Saddam’ın meşhur "Cehennem Topu" projesinin, bu tesiste üretilecek nükleer silahların yanında "solda sıfır" kaldığını söylüyor.

Kanadalı Gerard Bull tarafından tasarlanan "Cehennem Topu" Körfez Savaşı öncesinde büyük heyecan yaratmıştı. Saddam, bu topla nükleer bomba atacağını iddia etmiş, çok geçmeden topun parçalarına İngiltere limanlarında el konmuştu. Yani top asla yapılamadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle