Dünya Haberleri

DÜNYA

  Saddam açlık grevine başladı

  BBC - A.A
  14.02.2006 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Irak'ta kurulan özel mahkemede devrik devlet başkanı Saddam Hüseyin ile 7 eski yetkilinin Duceyl katliamından yargılandığı davanın yeni duruşması başladı. Saddam, üç gündür açlık grevinde olduklarını açıkladı.

  Mahkeme salonuna gelişinde, tekbir getirerek ''Yaşasın Arap ulusu'' sloganları atan Irak'ın devrik lideri, karşı karşıya kaldıkları muameleyi protesto etmek için diğer sanıklarla birlikte üç gündür açlık grevinde olduklarını açıkladı.

  Sonra yargıcın karşısına geçen Saddam Hüseyin “Allah büyük”, “Çok yaşa Arap ulusu” diye sloganlar attı. Davanın sanıklarından devrik liderin üvey kardeşi, eski istihbarat şefi Barzan İbrahim de salona girişinde “Baas çok yaşa” şeklinde slogan attı.

  Savunma ekibinin, baş yargıç Rauf Abdülrahman'ın müvekkillerine karşı ön yargılı olduğu gerekçesiyle değiştirilmesi talebiyle boykot ettiği duruşmaya dün tüm sanıklar zorla getirilmişti. Irak'ın devrik lideri dün de salona girişinde hemen “Kahrolsun ajanlar, Kahrolsun Bush, Yaşasın millet” şeklinde sloganlar atmış ve baş yargıç Abdülrahman'a, “Beni zorla getirdiler” diyerek, baş yargıçtan kendisini gıyaben yargılamasını istemişti. Sanıkların, bugün de duruşmaya istekleri dışında mı getirildikleri henüz bilinmiyor.

  Dünkü duruşmaya tanık olarak ilk kez çıkarılan Saddam Hüseyin döneminden eski iki yetkili, tanıklığa zorlandıklarını söylemişti. Bugün de Saddam Hüseyin rejimi döneminden eski iki yetkilinin daha tanık olarak dinlenmesinin beklendiği kaydediliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı