GeriDünya Saddam 19 Ekim'de yargılanacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam 19 Ekim'de yargılanacak

Irak Özel Mahkemesi, eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in insanlığa karşı suç işlemekten 19 ekimde yargılanacağını doğruladı.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada, Saddam ve aralarında yardımcısı ile üvey kardeşinin de bulunduğu 6 kişinin, 1982 yılında Duceil köyünde kendine yönelik suikast girişiminden sonra bu köydeki 143 Şii erkeğin idam edilmesiyle ilgili olarak yargılanacakları belirtildi.

Mahkemenin başka bir açıklamasında da, mahkemenin “geçerli sebepler olduğunda” duruşmayı erteleme hakkına sahip bulunduğu belirtilerek, “Duruşmanın ertelenmesi talebi olduğunda ve bu yasalsa mahkeme bunu kabul edecektir. Erteleme kararı, ceza yasasının 162'nci maddesine göre olacak” denildi.

Saddam'ın avukatı Halil El Dulaimi, 19 ekimde erteleme talebinde bulunacağının işaretini vermişti. El Dulaimi, duruşmaya hazırlanmak için, özellikle müvekkiline yöneltilen suçların yeniden gözden geçirilmesinde yeteri kadar zamanı olmadığını söylerken, Iraklı yetkililer, El Dulaimi'ye yeterli yasal sürenin verildiğini açıklamıştı.

El Dulaimi ve savunma heyetinin, ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgalinden sonra kurulan mahkemenin yasallığını sorgulaması da bekleniyor.

Dujail köyünde 143 kişinin idam edilmesi, Saddam'a şimdiye kadar yöneltilen tek suçlama.

Saddam ve yardımcılarının, 1980 yılındaki Halepçe katliamından ve 1991 yılında Şiilerin ve Kürtlerin ayaklanmalarının kanlı biçimde bastırılmasıyla ilgili olarak da yargılanabileceği belirtiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle