Dünya Haberleri

DÜNYA

  Sabrımızı taşırmayın

  Nerdun HACIOĞLU MOSKOVA
  14.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İran, dün, perşembe günü Moskova’da yapılması beklenen uranyum zenginleştirilmesiyle ilgili görüşmeleri süresiz ertelediğini açıklarken Rusya’nın önde gelen siyasetçilerinden uyarı geldi. Rusya’nın eski başbakanlarından Primakov, "İran, Rusya ve Çin’in de sabrının tükenmekte olduğunu bilmeli" dedi.

  RUSYA’nın eski başbakanlarından, Sovyet döneminde Moskova’nın Ortadoğu ve Arap dünyası politikasını şekillendiren bir numaralı ajan, "çöl tilkisi" Yevgeni Primakov da sonunda İran yönetimini atom krizinde uyardı. Bunun ardından, İran, Moskova ile uranyumu Rusya’da zenginleştirme görüşmelerini süresiz erteledi.

  Önümüzdeki perşembe günü Moskova’da planlanan ortak uranyum zenginleştirme görüşmelerinin Tahran yönetimi tarafından aniden iptal edildiği duyurulmadan önce, Interfax ajansına özel demeç veren Primakov, "İran, Rusya ile Çin’in de sabrının tükenmek üzere olduğunu bilmeli" uyarısında bulundu.

  İran etrafında oluşan durumu değerlendiren şimdiki Rusya Ticaret Odası Başkanı Yevgeni Primakov, şöyle konuştu:

  "Rusya olarak biz de çok hassas durumdayız. İran’da atom santrali inşa ederek Tahran’ın barışçıl amaçlı atom teknolojilerine sahip olmasının hakkı olduğunu savunuyoruz. Nükleer teknolojinin silah yapımı için kullanılmayacağı, bunun garantisi olarak da zenginleştirilmiş uranyumun Rusya’da ortak fabrikada denetim altında üretilmesini öneriyoruz. İran’ın atom krizinden yegane çıkış yolu bu. Tahran yönetiminin bunu idrak ederek hala yürürlükteki Rusya teklifine evet demesi gerekiyor."

  Faaliyete geçti

  İran hükümetinin sözcüsü Gulamhüseyin Elham, Moskova yönetimiyle uranyumun Rusya’da zenginleştirilmesi konusunda yapılan görüşmelerin süresiz ertelendiğini söyledi. Elham, gazetecilere yaptığı açıklamada, perşembe günü devam etmesi beklenen görüşmelere ortak bir karara varıldığında dönüleceğini belirtti.

  Elham, İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına 6 Mart’taki UAEK’nın toplantısından önce başlamayı planladığını belirtti. Öte yandan diplomatlar, ajanlara İran’ın dün küçük çaplı da olsa uranyum zenginleştirme sürecine başladığını bildirdiler. İran, zenginleştirilmiş uranyumu nükleer reaktörlerde de atom bombası imalinde de kullanabilir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı