GeriDünya Sabaha kadar devam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sabaha kadar devam

Sabaha kadar devam
refid:4914215 ilişkili resim dosyası

 • Lübnan için ateşkes kararı, BM’den nihayet çıktı. "Dengeli" diye yorumlanan karar, Güvenlik Konseyi’nden oybirliğiyle geçti.
 • Yarın sabah ateşkes ilan edeceğini açıklayan İsrail ise zamana karşı yarışarak Lübnan içlerine hızla ilerlemeyi sürdürüyor.
 • Ateşkes ilan edilse de İsrail, Güney Lübnan’a yerleştirilecek 15 bin kişilik BM Barış Gücü ve Lübnan askerleri gelene kadar işgali sürdürecek.
 • BİRLEŞMİŞ Milletler Güvenlik Konseyi’nin, İsrail ile Hizbullah arasında 31 gündür süren çatışmalara son vermeyi ve bölgedeki şiddeti engellemeyi amaçlayan karar tasarısı oybirliğiyle kabul edildi. Kararda, Hizbullah’ın tüm saldırılarına ve İsrail’in hücuma yönelik tüm askeri harekatına derhal son verilmesi çağrısında bulunuluyor ve Güney Lübnan’a 15 bin kişilik BM Barış Gücü (UNIFIL) ile Lübnan askerinin konuşlandırılması öngörülüyor.

  İSRAİL DURMUYOR

  Hizbullah’ın da yer aldığı Lübnan parlamentosu kararı oybirliğiyle onaylarken, İsrail de olumlu karşılık verdi. Ancak İsrail önceki gün aldığı kararı iptal etmeyerek, Lübnan’a kara harekatı başlattı. 7 İsrail askerinin öldüğü çatışmalarda İsrail ordusu, hedef gösterilen Litani Nehri’ne dün ulaştı. Bölgede stratejik bir tepeyi ele geçiren İsraillilerle Hizbullah milisleri arasında şiddetli çarpışmalar yaşandı. Beyrut’un güneyi bombalandı, 30 sivil öldü. Lübnan’ın içlerine de paraşütçü birlikleri indirildi. Önceki gün mültecileri taşıyan konvoyu vurarak 30 sivilin ölümüne neden olan İsrail, özür diledi.

  İsrailli yetkililer yarın sabah 07.00 itibariyle BM kararına uyarak ateşkes ilan edeceklerini, fakat bu vakte kadar olabildiğince geniş bir alanı kontrol altına alacaklarını açıkladılar. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de, ordudan gelen talep üzerine hemen ateşkes ilan etmediklerini bildirdi.
  /images/100/0x0/55eb22abf018fbb8f8ad8203

  BARIŞA 10 VAR

  İsrail’in "bölgeye konuşlandırılması planlanan 15 bin kişilik BM barışgücüne ve Lübnan ordusuna yol açmak amacıyla" askeri harekatı sürdürdüğü belirtildi. İsrail kaynakları, Başbakan Ehud Olmert ve kabinesinin hemen ateşkes ilan etmeye de sıcak baktığı, fakat Genelkurmay’ın, zaten Lübnan’a girmiş olan birlikler için zaman istemesi üzerine pazartesi sabahında karar kıldığını bildiriyor. Aynı kaynaklara göre, askerler aslında bir hafta daha istemişti, fakat bu süre uzun bulundu.

  Bugünkü kabine toplantısında, yarın ateşkes ilan edilmesine resmen karar verilmesi bekleniyor. Barışgücünün Güney Lübnan’a intikaliyle İsrail ordusu kademeli olarak çekilecek. BM Barış Gücü (UNIFIL) bünyesinde yer alacak askerlerin ise 10 gün içinde bölgede konuşlanmaya başlayacağı ifade ediliyor. Geçiş sürecinde, İsrail-Hizbullah çatışmalarının yer yer devam etmesi olası.

  Lübnan’a Annan planı
  /images/100/0x0/55eb22abf018fbb8f8ad8205

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Lübnan tasarısının onaylanmasından sonra 30 gün içinde silahsızlanma sınır güvenliği ve Şeba çiftliklerini de kapsayacak bir plan hazırlayacak.

  Karar tasarısına göre:

  Taraflara arasındaki çatışmalar tamamıyla sona erdirilecek.

  Hizbullah, İsrail’e yönelik saldırılarını hemen durduracak.

  İsrail, hücuma yönelik tüm askeri harekatına derhal son verecek.

  İsrail’in çekilmesiyle birlikte Güney Lübnan’a, 15 bin kişilik BM barış gücü askeri ile Lübnan askeri konuşlandırılacak.

  Kaçırılan İsrailli askerler derhal ve koşulsuz serbest bırakılacak.

  İsrail’de tutuklu bulunan Lübnanlı mahkumlarla ilgili sorunun çözülmesi sağlanacak.

  Lübnan’ın yeniden yapılanması ve evlerini terkedenler için insanı yardım yapılacak.

  Lübnan’ın siyasi sınırlarına saygı gösterilecek.

  Lübnan’daki tüm silahlı güçler silahsızlandırılacak ve başka ülkelerden Lübnan’daki gruplara, Lübnan hükümetinin yetkisi dışında hiçbir silah satışı yapılmayacak.

  KİM NE ALDI

  Güçlü ateşkes çağrısı yok

  BM kararında Lübnan’ın istediği derhal ve koşulsuz ateşkes çağrısı çıkmadı. Bunun yerine çatışmaların durdurulması, zaman şartı konmadan kabul edildi. Böylece ateşkesin zamanlaması İsrail’in tasarrufuna bırakıldı.

  NATO değil, BM gücü

  İsrail, Lübnan sınırına güçlü NATO birliği istiyordu. Kuvvet vermeyi düşünen ülkeler sadece BM yetkisine birlik vereceklerini bildirince, İsrail yeni ve güçlendirilmis UNIFIL ile yetindi.

  Yumuşak üslup

  ABD yönetimi, BM Güvenlik Konseyi’nden kendisi istekleri doğrultusunda sert bir karar çıkartmak istiyordu. Çıkan karar ABD Başkanı Bush’un başlangıçta kullandığı sert üsluptan hayli uzak.

  KİM NE DEDİ

  İSRAİL: Askeri baskı olmadan diplomatik anlaşma sağlayamazdık. BM’den elde edebileceğimizin hepsini aldık.

  LÜBNAN: Bu karar, Lübnan diplomasisi için bir zafer. Önceki tasarıyı lehimize değiştirmeyi başardık.

  HİZBULLAH: BMgücü ve Lübnan ordusu gelince ateşkese uyarız. Fakat son İsrail askeri çekilene dek savaşacağız.

  ABD: Şimdi uluslararası toplum verilen sözleri tutup bölgeye kalıcı barış getirmek için gereken katkıyı yapmalı.

  FRANSA: Lübnan’a konuşlanması planlanan BM barış gücüne asker veririz.

  AB DÖNEM BAŞKANI FİNLANDİYA: Karar, vakit kaybedilmeden hayata geçirilmeli.
  
  Yorumları Göster
  Yorumları Gizle