GeriDünya Saatte 142 kilometreyle ölüme gitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saatte 142 kilometreyle ölüme gitti

Saatte 142 kilometreyle ölüme gitti

Aşırı sağcı liderin saatte 142 kilometre hızla ölüme gittiği ve kurtarılma şansının olmadığı ortaya çıktı.

Aşırı sağcı liderin sonu

Avusturyalı aşırı sağcı lider Jörg Haider'in "aşırı sürat sonucu kaza yaparak öldüğü" bildirildi.

Olay yerinde araştırma yapan Kaernten eyalet savcısı Gottfried Kranz, "Haider'in kullandığı otomobilin teknik açıdan mükemmel durumda olduğunu ve herhangi bir sabotaj izine rastlanmadığını" söyledi.

Otomobilin üreticisi firmadan çağrılan teknisyenlerin elektronik aygıtlarla yaptıkları ölçümde, Haider'in kaza sırasında 142 kilometre süratle  seyrettiğinin saptandığını belirten Kranz, kazanın meydana geldiği Lambichl kasabası girişinde 70 km sürat tahdidi bulunduğunu bildirdi.

Savcı Kranz, Haider'in kaza sırasında göğsünden ve kafasından aldığı darbelerle olay yerinde can verdiğini ve kurtarılma şansının bulunmadığının anlaşıldığını belirtti.

Kesin otopsi sonucunun bir hafta içinde alınacağını ifade eden savcı Kranz, "Olay yeri soruşturmasının bu noktada kapandığını" kaydetti.

BZÖ'DE LİDERLİK YARIŞI

Jörg Haider'in, 4 Nisan 2005'te lideri olduğu aşırı sağcı Özgürlükçüler Partisinden (FPÖ) bir grup arkadaşıyla birlikte ayrılarak kurduğu ve kendisiyle özdeşleşen Avusturya'nın Geleceği İttifakında (BZÖ), Haider'in ölümünün ardından "liderlik tartışmaları" da başladı.

Basına yansıyan tartışmalarda, Haider ile özdeşleşen BZÖ hareketinin "Haider'siz yaşama şansı olmadığı" iddia edilerek, "BZÖ hareketinin doğduğu Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) ile birleşmesi için görüşmeler yapıldığı" belirtiliyor.

BZÖ hareketinin tüm yönetim kadrosunun Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) kökenli olduğuna işaret eden siyasi gözlemciler, her iki partinin yönetim kadrosunun da "birleşmeye sıcak baktığını" ifade ediyorlar.

Geçen eylül ayı sonunda yapılan erken genel seçimde FPÖ, oyların yüzde 17,7 sini alarak federal mecliste 34 sandalye, BZÖ ise oyların yüzde 10,8 ile 21 sandalye elde etmişti.

Aşırı sağcı FPÖ ve BZÖ, birleşmeleri halinde, 183 üyeli federal mecliste toplam 55 sandalyeye sahip bir ana muhalefet oluşturacaklar.

Seçimde sandıktan birinci ve ikinci parti olarak çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Halk Partisi (ÖVP), meclis aritmetiğindeki bu değişikliklere rağmen aşırı sağcı bu iki partiyle koalisyon hükümeti kurmayı reddediyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle