GeriDünya S-300 olmadı TOR verelim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S-300 olmadı TOR verelim

İki yıldır gündemden düşmeyen S-300 füzeleri konusu, sonunda dün Moskova'da noktalanırken, şimdi de gündeme, kısa menzilli TOR füzeleri geldi.

Moskova'ya gelen Kıbrıs Rum kesimi Savunma Bakanı Yanakis Hrizostomiz ve Yunanistan Savunma Bakanlığı'ndan bir heyet, Rus Rosvoorojenye firmasıyla, mevcut füze anlaşmasına ek bir protokol imzalayarak, yaklaşık 500 milyon dolar tutarındaki S-300 füzelerinin Girit Adası'na sevkini kararlaştırdı.

Ana anlaşmaya ek protokol uyarınca, Girit'e taşınacak füzelerin ödenmemiş % 30 bedeli, önümüzdeki günlerde Rum Kleridis yönetimi tarafından karşılanaca . Rus Dışişleri Bakanlığı, Girit konusunda, ‘S-300 füzeleri, ticar bir anlaşmayı kapsıyor. Füzelerin askeri açıdan akibeti, bizi ilgilendirmiyor’ görüşünü savunuyor.

Moskova'da bulunan Rum heyetine yakın kaynaklar, Rus basınına sızdırdıklar bilgilerde, S-300 konusunun kapandığı, ancak bunun yerini ABD ve İngiltere'nin itiraz edemeyeceği, 50 km menzilli ‘TOR’ füzelernin alacağı, konuyla ilgili olarak iki taraf arasındaki görüşmelerinin yakında başlıyacağı vurgulandı.

Rum kesimi böylece, ne çeşit olursa olsun, füzeleri Türkiye üzerinde baskı unsuru olarak kullanma niyetlerini sürdürürken, Rusya da, daha küçük uçak savar füzeleriyle de olsa, NATO sila pazarına girmiş olmaktan duyduğu mutluluğu açıkça dile getiriyor..

Bunun yanı sıra Rus askeri uzmanları, önemle bi noktayı vurguluyor:

‘TOR füzeleri türünden silahlar savunma amaçlı ve katiyetl Türkiye sahasını etkilemiyor. Bu nedenle ABD ve İngiltere bu füzelerin Rum kesimine konuşlandırılmasına karşı çıkamaz.’Yorumları Göster
Yorumları Gizle