Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'yla nükleer anlaşma yarın imzalanacak

  hurriyet.com.tr/DIŞHABERLER
  11.05.2010 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile Rusya arasındaki nükleer santral anlaşmasında aşılamayacak bir sorun olmadığını ve anlaşmanın yarın imzalanacağını söyledi.

  Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in bu akşam başlayacak olan iki günlük resmi Türkiye ziyareti öncesinde Moskova ile imzalanması planlanan nükleer anlaşmanın ertelendiği bildirilmişti.

  Enerjivadisi.com'un haberine göre, Ankara ile Moskova, Türkiye'de kurulacak Akkuyu nükleer santrali için anlaşma maddeleri üzerinde tam olarak uzlaşamamış ve bu nedenle Medvedev ziyareti sırasında nükleer santrale yönelik imzaların atılamayacağı bildirilmişti.

  Ancak Enerji Bakanı Yyldız, nükleer santral kurulumu konusundaki sorunların karşılıklı anlayışla çözüleceğini ve anlaşmasının yarın imzalanacağını açıkladı.

  Bakan Yıldız, bugün akşam üzeri Türkiye'ye gelecek Medvedev'den önce Ankara'ya gelen Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin'i Esenboğa Havalimanında karşıladı.

  Taner Yıldız ile Rusya Başbakan Yardımcısı Seçin, burada ortak bir basın açıklaması yaptı.

  Basın mensuplarının yarın Rusya ile Türkiye arasında nükleer santral yapımına dönük anlaşmanın imzalanıp imzalanmayacağına ilişkin sorusu üzerine Yıldız, iki taraf uzmanlarının uzun zamandır beri beri görüştüğünü hatta geçen hafta Meclis'te Anayasa değişikliği ile ilgili görüşmeler sürerken dahi, bu konuyla ilgili görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

  Yıldız, “Somut, sonuç odaklı çalışmalarımız sürüyor, yarın inşallah iki tarafın olumlu yaklaşımıyla bir anlaşma imzalanacak, şimdiden bütün detayları vermemiz doğru olmamız, fakat herhangi bir olumsuzluk, sıkıntı yok” diye konuştu.

  Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu için Kasım ayında ilk kazmanın vurulması planlanıyor.

  MEDVEDEV'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

  Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in, Suriye ziyaretinden sonra bu akşam başlayacak olan iki günlük resmi Türkiye ziyareti sırasında 20'den fazla belgenin imzalanacağı belirtiliyor.                  

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Kremlin'in Dış Politika Danışmanı Sergey Prikhodko, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Medvedev'in Suriye ve Türkiye ziyaretlerinin gündemini ekonomik ve insani işbirliği, turizmin ve uluslararası ilişkilerin geliştirilmesi konularının oluşturduğunu söyledi.            

  Prikhodko, Medvedev'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ile görüşeceğini hatırlattı.  

  Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in Rus-Türk İş Forumu'na da katılacağını hatırlatan Prikhodko, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 2009 yılı şubat ayındaki Moskova ziyareti sırasında imzalanan ortak deklarasyon temelinde Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkiler, son dönemde nitelik açısından stratejik ortaklığın yeni bir seviyesine ulaşmıştır" dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı