GeriDünya Rusya'nın yeni başbakanı Putin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'nın yeni başbakanı Putin

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in başbakanlık önerdiği Vladimir Putin, hedefinin ülkedeki enflasyonu birkaç yıl içinde tek haneli rakama indirmek olduğunu söyledi.

Putin, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da bugün başbakanlığı için yapılacak oylama öncesindeki konuşmasında, hedefinin enflasyonu birkaç yıl içinde tek haneli rakama indirmek ve Rus ekonomisinin büyüklüğünün yakında İngiltere'yi geçmesini sağlamak olarak açıkladı.

Konuşmasında ağırlıklı olarak ekonomik konulara değinen Putin, önceliğinin iki haneli enflasyonla mücadele edip bunu tek haneli rakama indirmek olduğunun birkaç kez altını çizdi. Putin'in konuşmasının ardından, Duma'da Putin'in başbakanlığı için oylama yapılacak.

Duma'daki üçte ikilik çoğunluğu elinde bulunduran Birleşik Rusya Partisinin de lideri olan Putin için oylamanın, teknik bir prosedürden ibaret olduğu belirtiliyor. Medvedev, dün görevi devraldıktan sonra ilk icraat olarak Putin'i başbakan adayı olarak atamıştı.

Duma'da başbakan adayını tanıtan Medvedev, milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, "Vladimir Vladimiroviç'in (Putin), ülkesinin ekonomisini ve küresel rolünü inanılmaz derecede yükselttiği için özel olarak tavsiye edilmeye ihtiyacı yok. Bu sayede Rusya tekrar saygınlığını kazandı" dedi.

Konuşmasında Putin'in başbakanlığı sırasında çift başlı bir iktidar görüntüsü olacağı yolundaki eleştirilere de değinen Medvedev, "Bizim uyumumuz konusunda kimsenin kuşkusu olduğuna inanmıyorum. Bu işbirliğimiz sadece daha da güçlenecek. Eski devlet başkanımız politikaların hayata geçirilmesinde kilit rol oynayacak" diye konuştu. Medvedev, dün akşam Putin'in başbakanlığı için parlamentodaki partilerin liderleriyle görüşürken, 57 milletvekiline sahip Komünist Parti dışında diğer partilerin desteğini almıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle