Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'nın umudu Primakov

  Hürriyet Haber
  12.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın içinde bulunduğu ekonomik krize ek olarak yaşanan siyasi kaos, Yevgeniy Primakov'un başbakanlığa seçilmesiyle, şimdilik, aşılmış oldu. Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, komünistlerin baskısıyla ‘tampon adam’ olarak belirlediği Yevgeniy Primakov, dün parlamentonun alt kanadı Duma'da 315 evet, 63 hayır, 17 çekimser oyla güvenoyu aldı.

  Primakov'a, Duma'da yapılan oylamada aşırı milliyetçi Jirinovski grubu dışında 6 siyasi parti tam destek verdi ve 300'e yakın ‘evet’ oyu çıktı. İlk siyasi zaferini Duma'da kazanarak başbakanlığı onaylanan Primakov için zor günler asıl şimdi başlıyor. Duma'da oylamadan önce kısa bir konuşma yapan Primakov, ‘bu görevi zor şartlarda kabul ediyorum. Ülkemizin krizden çıkabilmesi için, siyasi partilerin güçlerini birleştirmesi ve elinden geleni yapması çağrısında bulunuyorum’ dedi. Konuşmasında, yeni hükümette hangi bakanların yer alacağı konusunda ipucu vermeyen ve ekonomiyi kurtarmak için derhal kolları sıvayacağını vurgulayan Primakov, ‘Daha dün başbakan olmayı kabul ettim. Krizden çıkış programı ve kabinede kimin yer alacağını söyleyemem. Biraz zaman verin. Kabine ve kriz programı ortaya çıkınca, en az beş ay benden hesap sormayın. Beş ay süreyle beni sadece destekleyin’ dedi.

  KOMÜNİSTLER GÖREVE

  Moskova'daki siyasi çevrelerden sızan haberlere göre, Primakov, ekonomiyi darboğazdan çıkarmak için, eski komünistleri kilit noktalarda görevlendirecek. Nitekim bunun ilk sinyalleri, Primakov'un, Yuri Maslikov'u ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığına, Viktor Geraşçenko'yu da Merkez Bankası başkanlığına atamasıyla alındı.

  Komünistlerin lideri Gennadiy Züganov ise, Primakov'dan bir adım ileri giderek, ‘başbakanı seçtik. Şimdi kabineyi oluşturma zamanı geldi. Yeni hükümet Merkez Sol olacak’ dedi.

  KARTON EV ÇÖKTÜ

  Duma'daki güvenoylaması öncesi televizyondan halka hitap eden Yeltsin, ‘karton ev çöktü. Primakov betondan yenisini yapacak’ dedi ve yeni Rusya tarihinde ilk kez, devlet başkanı, parlamento ve hükümetin el ele vererek ülkeyi düzlüğe çıkarmaya çalışacağını vurguladı. Yeltsin, başbakan adayı olarak gösterdiği Viktor Çernomırdin'e de teşekkür ederken, ‘Çernomırdin erkekçe bir adım atarak başbakan olmaktan vazgeçti. İleride kendisine tekrar ihtiyaç olacaktır’ diye konuştu ve bir anlamda gönlünü almaya çalıştı.

  İyi haber, onu tanıyoruz kötü haber, onu tanıyoruz

  YEVGENİY Primakov'un başbakan seçilmesi, ABD'deki diplomatik ve siyasi çevreler tarafından ihtiyatla karşılandı. Primakov, ABD ile ilişkilerini sıcak tutmak istiyor. ABD Dışşileri Bakanı Madeleine Albright ile sıcak ilişkileri bulunan Primakov'un olası politikalar konusunda da çeşitli varsayımlar öne sürülüyor. Bunlardan biri, ekonominin başına Yuri Maslikov'u getirmesiyle, zayıf bir hükümetin oluşacağı korkusuydu ve bu gerçekleşti. Stanford Üniversitesi siyasi bilimler profesörlerinden Michael McFaul, Primakov'u değerlendirirken, ‘iyi haber, onu tanıyoruz.. Kötü haber, onu tanıyoruz’ diye konuştu.

  Körfez savaşı sırasındaki politikalarının tutarsızlığı, Ortadoğu'da zaman zaman ABD'ye rahatsızlık veren tutum sergilemesi nedeniyle Washington tarafından sıkça eleştirilen Primakov için ‘ABD ile ilişkilerin önemini bilir. Ancak zaman zaman ABD’nin çıkarlarını çıkmaza sokmak için çaba gösterdiği de unutulmamalı' deniyor.

  Doktorlardan tehdit : Akıl hastalarını salarız

  Rusya'nın doğusundaki liman kenti Vladivostok'ta, hükümet binası önünde toplanarak ücretlerinin ödenmesi için gösteri yapan bir psikiyatri kliniği görevlileri, hükümeti, ücretlerinin ödenmemesi halinde akıl hastalarını salıvermekle tehdit ettiler.

  Gösteriye, 60 kadar akıl hastasıyla birlikte 30 doktor, hemşireler ve hastane görevlileri katıldı. Akıl hastaları, yerel parlamento üyelerinin, kötüye giden sosyal ve ekonomik durumu görüşmek için hükümet binasına geldikleri sırada, kase ve kaşıklarla tempo tutarken, sağlık görevlileri de yetkililere, hastanenin ihtiyaçlarını ve ücretlerini karşılamadıkları takdirde, bu hastaları serbest bırakacakları tehdidinde bulundular.

  Gösteriye liderlik yapan Akıl ve Ruh Sağlığı Hastanesi hemşiresi Galina Draçova, ‘İlaç için para yok. Hatta bir dilim ekmek için bile paramız yok’ dedi. Draçova, hükümetin ücretler, ilaç ve hastalara yemek parası olarak 900 bin dolar borcu olduğunu ifade etti.

  Moskova'da günün fıkrası

  Rusya'nın içinde bulunduğu zor durumu en iyi Moskova'da dilden dile dolaşan şu son fıkra anlatıyor:

  İyimser ile kötümser, sokakta karşılaşırlar ve konuşmaya başlarlar. Konu, tabii ki ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğazdır.

  Kötümser, ‘Rusya’nın ekonomik durumu öylesine kötü ki, daha kötüsü olamaz' deyince, iyimser hemen yanıt verir: ‘Hayır, olur olur!’


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı