Dünya Haberleri

DÜNYA

  CNN: Rusya'nın Suriye'ye gönderdiği füzeler İran'a düştü

  hurriyet.com.tr / Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  08.10.2015 - 21:12 | Son Güncelleme:

  CNN'e konuşan ABD'li yetkililer, Rusya'nın Suriye'deki hedefleri vurmak için Hazar Denizi'ndeki bir savaş gemisinden gönderdiği füzelerden dördünün İran'a düştüğünü söyledi. Rusya, iddiaları yalanladı.

  Gelişmeyi ilk duyuran yayın organı olan CNN International, söz konusu haberi isimleri açıklanmayan ABD'li iki yetkiliye dayandırdı. Yetkililerden biri olayda can kaybı yaşanmış olabileceğini aktarırken, bir diğeri konuya ilişkin bilgi vermedi.

  Rusya'nın gönderdiği 26 seyir füzesinden dördünün İran'a düştüğüne dair haberler, adlarının açıklanmaması kaydıyla konuşan ABD'li yetkililerden bilgi alan Reuters, Associated Press ve AFP tarafından doğrulandı.

  RUSYA YALANLADI: PENTAGON ÇOK ŞAŞIRACAK AMA TÜM FÜZELER HEDEFİNİ VURDU

  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü General İgor Konaşenkov, Hazar Denizinden önceki gün ateşlenen 26 füzenin zayiatsız Suriye’deki hedeflere ulaştığını açıkladı.

  CNN televizyon kanalının ABD yetkililerini kaynak göstererek 4 füzenin İran topraklarına düştükleri iddiasını yalanlayan Konaşenkov, “Bizim Pentagondaki meslektaşlarımıza sürpriz olacak ama tüm füzeler Suriye’deki hedeflerine ulaştı. Ayrıca biz CNN den farklı anonim kaynaklara dayanarak bilgi vermiyoruz. Fırlattığımız tüm füzelerin hem atış anı, hem de hedefe isabet anı kayıtlarımızda mevcut” ifadelerini kullandı.

  İRAN'DAN FARKLI AÇIKLAMALAR

  İran'ın İrna Haber Ajansı çarşamba günü tanımlanamayan bir objenin Azerbaycan'ın batısında bulunan Ghozhoban bölgesine bağlı bir köye düştüğünü duyurmuştu. Uçan cismin düştüğü iddia edilen köy Rusya'nın füze hattında bulunuyor.

  Öte yandan muhafazakar medya ABD'nin iddialarını 'ABD'nin Rusya'ya karşı psikolojik harekatı' olarak tanımladı.

  İran'ın resmi haber ajansı Fars, 'Rusya Suriye'deki operasyonlarına başladığından bu yana, batı medyası ve yetkililer tamamen Moskova'ya saldırı halindeler' açıklamasını yaptı.

   

  Rusya, Suriyedeki hedefleri Hazar Denizinden vurduRusya, Suriye'deki hedefleri Hazar Denizi'nden vurdu

  CNN: Rusyanın Suriyeye gönderdiği füzeler İrana düştüHazar Denizi'ne konuşlanan Rus savaş gemileri, Suriye'deki hedefleri buradan vurmaya başlamıştı.

  Düzenlediği saldırılarla Esad rejimine IŞİD'le mücadelesinde destek olmayı amaçladığını savunan Rusya, İran ve Irak'tan geçen 26 füzenin, dün Suriye'nin kuzey ve kuzeydoğusundaki hedefleri vurduğunu açıklamıştı.

  CNN: Rusyanın Suriyeye gönderdiği füzeler İrana düştü

   

  Etiketler: Rus füzeleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı