GeriDünya Rusya'nın Refahı'na işbirlikçi suçlaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'nın Refahı'na işbirlikçi suçlaması

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gözetiminde kurulan ve bünyesinde, Müslüman nüfusa hitabeden 'Refah' adlı hareketi de barındıran Birlik Bloğu, bu partinin liderini, "Türkiye'deki bir muhalefet partisi ile ilişkileri" gerekçesi ile bloktan atmaya hazırlanıyor.

İkinci kongresini dün yapan Birlik Bloğu, bu toplantıda, milletvekillerinden Vladimir Koptev-Dvornikov'u atma kararı aldı. Birlik lideri Sergey Şogu, Dvornikov'un, 'bloktan siyasal nedenlerle' atıldığını belirtirken, "Bu son atılma olmayacak" dedi ve Refah lideri Abdül-Vahit Niyazov'un da Birlik'ten çıkarılması için girişim başlatacağını açıkladı.

Şogu, "Niyazov, Vahabi üslubuna sahip bir Türk muhalefet partisini destekliyor. Niyazov'un bu hareketleri, Rusya hükümetini ve lider Vladimir Putin'i destekleyen bir siyasi organizasyon olan Birlik Bloğu'nun imajını zedeliyor" dedi.

Şogu'nun söz ettiği 'Vahabizm', Arap kökenli belirli bir dini-siyasi hareket olmasına karşın, Rusya'da, ülke içindeki ve dışındaki köktendinci, laiklik karşıtı İslami gruplar, genellikle 'Vahabi' diye adlandırılıyor.

Rusya'da kayıtlı adı 'Dvijeniye Refah' olan 'Refah Partisi', 1998 yılında kuruldu. Rusya'nın önceki Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Vladimir Putin'i gelecekteki lider olarak göstermesinden sonra Putin, kendi siyasi tabanını yaratmak amacıyla Aralık 1999'daki Duma seçimleri öncesinde, Birlik Bloğu'nu kurdurdu. Bu blok, bünyesine Refah'ı da aldı. Refah yetkililerine göre, Birlik Bloğu'nun Parlamento'nun alt kanadı Duma'daki grubuna mensup milletvekillerinden 12'si Refahlı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle