GeriDünya Rusya’dan ‘tampon bölge’ uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya’dan ‘tampon bölge’ uyarısı

Rusya’dan ‘tampon bölge’ uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD yönetiminin Suriye’nin kuzeyinde tampon bölge oluşturma planlarını sert dille eleştirerek “ABD yönetimiyle müttefiklerini Suriye’de yeni yasadışı adımlar atmamaları konusunda uyarıyoruz” dedi.

Moskova’da AGİT Dönem Başkanı Macaristan Dışişleri Bakanı Miroslav Layçak ile görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında ABD’yi uyaran Lavrov, “ABD yönetiminin Suriye’nin kuzey sınırında kurmak istediği tampon bölgenin denetimini kime vereceği konusunda kendisi karar alacağını söylerken hiçbir yasal tutanağı bulunmadığını önemle hatırlatmak isteriz. Ben Rusya Dışişleri Bakanı olarak ABD’nin tampon bölge kurulması ve denetimi için yanına çekmek istediği ülkeleri de böyle bir adım atmamaları hususunda uyarıyorum” diye konuştu.

BÖLME PLANINDAN VAZGEÇMEDİLER

ABD’nin Suriye’yi bölme planından vazgeçmediğini de savunan Lavrov, “Zamanında ABD dahil tüm devletler Suriye egemenlik ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiği hükmü altına imzalarını atmıştı. ABD’nin Suriye’de şimdiki nihai hedefi Fırat’ın doğusunda yeni devletimsi bir yapı kurarak Suriye’yi parçalara ayırmak. Bu hedeflerine ulaşmak için askeri gücün yanı sıra ekonomik faktörleri de kullanıyorlar. Yeni oluşumun altyapısını canlandırmak için büyük paralar harcıyorlar. Teröristlerden kurtarılmış Suriye rejimi kontrolündeki diğer bölgelerin altyapısını canlandırmak için ise bir cent bile harcamayacaklarını ilan ediyorlar. Üstelik bu tutumu diğer Batılı ülkelere de empoze ediyorlar” ifadelerini kullandı. m  

SDG: BM BURADA MAHKEME KURSUN

AVRUPA ülkeleri ABD Başkanı Trump’ın ‘Herkes kendi teröristini alsın’ çağrısına pek olumlu yaklaşmazken, terör örgütü YPG’nin ana unsuru olduğu SDG, ellerindeki DEAŞ’lıların BM çerçevesinde Suriye’nin kuzeyinde kurulacak özel bir mahkemede yargılanabileceğini savundu. Alman Spiegelonline’a göre SDG Sözcüsü Mustafa Bali, böylece herkesi tatmin edebilecek bir çözüm bulunmuş olacağını iddia etti. Lavrov ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin uluslararası teröre karışmış kişilerle ilgili kabul ettiği bir karar bulunduğuna işaret ederek “Her ülkenin bu yönetmeliğe uyması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. SDG’nin elinde Avrupa vatandaşı 800 DEAŞ’lı olduğu belirtiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle