GeriDünya Rusya'dan Küba'ya hava savunma yardımı önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'dan Küba'ya hava savunma yardımı önerisi

Rusya'nın Küba'ya hava savunma uzmanlarının bilgilerini paylaşması önerisinde bulunacağı bildirildi.

Rusya Kara Kuvvetleri Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, "Rus ve Kübalı askeri yetkililer hava savunması konusunda deneyimlerinin paylaşılmasını ve askerleri eğitme konusunu organize edecekler" dedi.

Tarafların Kübalı askerlerin Rusya'daki hava savunma akademilerinde ve eğitim merkezlerinde eğitilmesi konularını ele alacağını ifade eden Konaşenkov, Rus yapımı yeni askeri malzemelerin kullanılması konusunun da gelecek ay Rus askeri heyetinin Küba'ya yapacağı ziyaret sırasında ele alınacağını kaydetti.

Rusya Taktik Hava Savunma Karargahı Komutanı General Aleksandır Maslov başkanlığındaki bir heyetin 3 Kasımda Küba'yı ziyaret edeceğini belirten Konaşenkov, heyetin Küba Devrimci Silahlı Kuvvetleri ve Rus Silahlı Kuvvetleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda da görüş alışverişinde bulunacağını söyledi.

Sovyetler Birliği'nin 1962 yılında füzelerini Küba'ya yerleştirmesinin ardından Havana soğuk savaş döneminin kilit ülkesi haline gelmişti.
ABD'nin doğu Avrupa ülkelerindeki füze kalkanı planını hayata geçirme çabaları ve Rusya'nın nüfuz alanındaki ülkelerin NATO üyeliğine desteği yüzünden Rusya son dönemde Küba ve Venezuela ile ilişkilerini geliştirmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle