Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'dan Japonya'ya Kuril Adaları uyarısı

  A.A
  11.02.2011 - 12:54 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Japonya ile aralarında sorunlara neden olan Pasifik'teki Kuril Adaları konusunda, Tokyo'nun son dönemde gösterdiği tepkilerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

  Lavrov, temaslarda bulunmak için Moskova'ya gelen Japonya Dışişleri Bakanı Seiji Maehara ile görüşmesinin başında yaptığı açıklamada, "Açıkça konuşmak gerekirse, sizi Moskova'da son günlerde sözde Kuzey Sınırları Günü nedeniyle çıkan kabul edilemez eylemlerin neden olduğu siyasi koşullardan daha uygun bir ortamda karşılamayı ümit ederdim" dedi.

  Maehara da yaptığı açıklamada, Tokyo ve Moskova'nın Kuril Adaları ile ilgili anlaşmazlığı aşmanın yollarını bulmaya çalışması gerektiğini belirterek, "Rusya ve Japonya arasında bir sınır problemi var ama bunun üstesinden beyinlerimizle gelmeliyiz. Bu iki ülkenin de çıkarlarına yanıt verir ve ekonomik ilişkilerin daha da sıkılaştırılmasını sağlar" dedi.

  Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in geçen yıl kasım ayında, Sovyetler Birliği Ordusu tarafından İkinci Dünya Savaşı sonunda işgal edilen Kuril Adaları'na yaptığı ziyaret adaların iadesini isteyen Tokyo'da sert tepkilere neden olmuştu.

  Japonya Başbakanı Naoto Kan, Medvedev'in Japonya'da Kuzey Sınırları Günü olarak kutlanan 7 Kasımda bölgeyi ziyaretinin "affedilemez bir hakaret" olduğunu söylemişti.

  Kremlin'in diplomatik danışmanı Sergey Prihodko bu hafta başında yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonunun "ne bugün, ne de yarın" Kuril Adaları üzerindeki egemenliğinden vazgeçeceğini belirterek, "Eğer Japon Başbakanının sözleri doğru iletildiyse, zor bir döneme hazır olmak gerek. Japonların hakaret diye adlandırdıklarına biz Rusya Devlet Başkanının çalışma ziyareti diyoruz ve zorunlu olarak bu sürdürülecek" diye konuşmuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı