GeriDünya Rusya'dan İngiltere'ye misilleme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'dan İngiltere'ye misilleme

Rusya'dan İngiltere'ye misilleme
refid:6924916 ilişkili resim dosyası

İngiltere'nin hafta sonunda 4 Rus diplomatı istenmeyen adam ilan etmesinin ardından Rusya da misilleme olarak 4 İngiliz diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mihail Kamınin, İtar-Tass Ajansı'na yaptığı açıklamada, İngiltere'nin bu adımına karşılık 4 İngiliz diplomatı sınır dışı etmenin uygun olacağı yönünde karar aldıklarını söyledi.

İngiliz hükümetinin yaptığı son açıklamaların iki ülkenin terörle savaş konusunda işbirliği yapmasını imkansız hale getirdiğini savunan Kamınin, “Rus yetkililer İngiliz vizesi için başvuruda bulunmayacak ve izahat yapılmadığı sürece de İngiliz yetkililere vize verilmeyecek” dedi.

PUTİN: "İKİ ÜLKE, BU MİNİ KRİZİN ÜSTESİNDEN GELECEK"
       
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  İngiltere ile Rusya arasında ortaya çıkan sorunu "mini kriz" olarak  nitelendirdi ve bunu aşacaklarını söyledi.  Rus haber ajanslarına göre, Putin, Rusya ile İngiltere arasındaki  ilişkilerin normal bir şekilde gelişeceğini belirterek, "Bu mini krizin  üstesinden geleceğimize eminim" diye konuştu.

İNGİLTEREDEN ELEŞTİRİ
       
İngiltere, Rusya'nın kararını eleştirerek, iki ülke arasında ortaya çıkan  diplomatik krizde tutumuna uluslararası destek arayacağını açıkladı. Başbakan Gordon Brown'ın sözcüsü Michael Ellam, Rusya'nın bu hareketini  "tümüyle haksız" olarak değerlendirdiklerini söyledi. Ellam, bu konuyu  önümüzdeki haftalarda uluslararası toplumla ele almayı sürdüreceklerini  kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da, Rus hükümetinin, Andrey  Lugovoy'un iadesiyle ilgili olarak işbirliği yolunda bir işaret  vermemesinden hayal kırıklığı duyduklarını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle