Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'dan Gürcistan'a "Ayağını denk al" uyarısı

  A.A.
  01.08.2009 - 17:15 | Son Güncelleme:

  Rusya, Gürcistan'ı “provokasyonun devam etmesi halinde” güç kullanmakla tehdit etti.

  Rusya Savunma Bakanlığının internet sitesinden, 2008 yazında iki ülkeyi karşı karşıya getiren anlaşmazlığın yıl dönümüne bir hafta kala yapılan açıklamada, “Gürcistan'ın provokasyonlarına devam etmesi halinde Rusya'nın güce başvurma hakkını muhafaza ettiği” bildirildi.

  Gürcistan'ı, Moskova'nın bağımsızlığını tanıdığı ayrılıkçı Güney Osetya bölgesinin başkentine son haftalarda birçok kez havan topu ve el bombası atmakla suçlayan Rusya Savunma Bakanlığı, “Olaylar, Ağustos 2008'de Gürcistan'ın Güney Osetya ve Rus birliğine yönelik askeri saldırganlığını andırır biçimde gelişmektedir. Bu tür eylemler Savunma Bakanlığını ciddi biçimde endişelendirmektedir” ifadesini kullandı.

  Açıklamada, Güney Osetya halkına ve buradaki Rus birliklerine tehdit oluşturan provokasyonların devamı halinde Savunma Bakanlığının “her türlü güce ve sahip olduğu olanaklara başvurma hakkını saklı tuttuğu” belirtildi.

  Gürcistan, 7 Ağustosu 8'ine bağlayan gece Güney Osetya'nın denetimini yeniden eline geçirmek için saldırı başlatmıştı. Çatışma bölgesinde bulunan Rus barış gücü askerleri de Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden ayrılıkçı Güney Osetya'nın sınırlarının ötesinde bir operasyon başlatarak buna karşılık vermişti.
  Gürcistan ise Güney Osetya'ya ateş açıldığı yönündeki iddiayı reddediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı