Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'dan 'Suriye temas grubu' planı

  hurriyet.com.tr
  28.09.2015 - 12:15 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Rusya, Türkiye, İran, ABD, Suudi Arabistan ve Mısır'ın oluşturduğu bir uluslararası temas grubunun Suriye konusunu görüşmek üzere toplanmasının planlandığını açıkladı.

  AFP'nin haberine göre, "Katılımcılar belirlendi: Rusya, ABD, İran, Suudi Arabistan, Türkiye ve Mısır" diyen Bogdanov, başka ülkelerin de davet edilebileceğini belirtti. Bogdanov, katılımcı ülkeleri "en etkili dış oyuncular" olarak tanımladı.

  Bogdanov, Rusya'nın, temas grubu kapsamındaki görüşmelerin "mümkün oldukça çabuk" başlamasını istediğini sözlerine ekledi.

  Rusya'nın resmi ajansı RIA'nın duyurduğu habere göre, Suriye temas grubunun Ekim ayında toplanması planlanıyor.

  Bogdanov, Cenevre'de Suriye konusunda dört ayrı çalışma grubunun kurulmasının ardından temas grubunun buluşacağını belirtti. Rus yetkili, söz konusu temas grubunun, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile birlikte çalışacağını ifade etti.

  Katılım düzeyi konusunda net bilgi vermeyen Bogdanov, bunun uzmanlar, bakan yardımcıları, gerektiğindeyse bakanlar düzeyinde olabileceğini söyledi.

  RUSYA, SURİYE, iRAN VE ıRAK IŞİD'LE MÜCADELEDE KOORDİNASYONA GİDİYOR

  Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, Irak, İran ve Suriye’nin terör örgütü IŞİD’le mücadelede bilgi paylaşımına hazır olduğunu söyledi.

  TASS haber ajansına konuşan Rus askeri kaynaklar Bağdat’ta bilgi merkezi kurulduğunu, bunun koordinasyon merkezi kurulması için koşulların oluşmasını sağlayacaklarını belirtti.

  Askeri kaynak, “Merkezin amacının IŞİD’e karşı mücadelede Rusya, Suriye, Irak ve İran’ın askeri birliklerinin idaresi ve operasyonların planlanması yapılacak.” dedi.

  Putin: Savaşçıların Rusyaya dönmesini beklemek yerine Esada destek veriyoruzPutin: Savaşçıların Rusya'ya dönmesini beklemek yerine Esad'a destek veriyoruz

  ABD VE RUSYA IŞİD’LE MÜCADELEDE FARKLILIKLAR SÜRÜYOR

  Lavrov, Rusya ve ABD’nin terör örgütü IŞİD’le mücadelede politikalarının birbirine yaklaştığını söyledi. Lavrov’a göre IŞİD’le mücadelede yöntem konusunda farklılıklar var.

  BM 70. Genel Kurul toplantısı için New York’ta bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'li mevkidaşı John Kerry ile görüşmesinin ardından yaptığı basın açıklamasında, “İki ülke arasında IŞİD’le mücadelede yaklaşım farklılıkları var. Tüm faaliyetler, BM tüzüğüne uygun ve BM Güvenlik Konseyi’nin desteğiyle yürütülmeli. ABD ise IŞİD’le mücadelede BM Güvenlik Konseyi onayını gerekli görmüyor. Biz de bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı