Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya’dan çelişkili S-400 açıklaması

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  30.06.2017 - 16:57 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Rusya’dan uzun menzilli S-400 hava savunma sistemleri alımı hakkında Rusya'dan çelişkili açıklamalar yapılmaya başlandı. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Ankara ile Moskova arasında hâlihazırda S-400 füzeleri alımı için herhangi kredi görüşmesi yapılmadığını duyurdu. Halbuki geçtiğimiz günlerde birkaç Rus yetkilisi “Anlaşma hazır. İş paranın bulunmasına kaldı” demişti.

  S-400 füze sistemleri alımında frene basıldığı sinyalini Rus bakan Manturov Moskova’dan verdi. Türkiye ile ilişkilerde silah alımı konusunda ilginç açıklamayı yapan Rus Sanayi ve Ticaret Bakanı, “Bugüne kadar ve şu an dahil olmak üzere Rusya’nın Türkiye’ye bizden S-400 alabilmesi için kredi açılması görüşmeleri yapılmıyor. Böyle bir kredi söz konusu değil” şeklinde konuştu.

  Hafta başında Rusya Devlet Başkanı Putin’in dış ülkelerle askeri işbirliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, Türkiye ile S-400 füze anlaşmasının prensip olarak hazır duruma geldiğini ve geriye finansman konusunun aydınlatılması meselesinin kaldığını söylemişti. Kojin’den bir hafta önce Rusya’nın silah ihracatçısı “Rostex” konsorsiyumu yöneticisi Sergey Çemezov da anlaşmanın büyük ölçüde tamamlandığını dile getirmişti. 

   

   

   

  Etiketler: RUSYA , Rus , S-400
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı