GeriDünya Rusya'dan Abhazya'ya milyonlerca dolar yardım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'dan Abhazya'ya milyonlerca dolar yardım

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'ya giden Rusya Başbakanı Vladimir Putin, gelecek yıl Abhazya'ya 15-16 milyar ruble (460-480 milyon dolar) yardım yapacaklarını söyledi.

Abhaz gazetecilere açıklama yapan Putin, "Gelecek yıl, çoğunluğu güvenlik sorunlarının çözülmesi amacıyla, Abhazya'ya yaklaşık 15 milyar ruble destek vereceğiz" dedi. Bu fonun, sınırların güçlendirilmesi ve modern sınır koruma altyapısı kurulması için kullanılacağını kaydeden Putin, "Toplamda, 15-16 milyar rubleyi bu amaç için ayıracaklarını" söyledi.

Rus RIA Novosti ajansına göre, Abhazya ve Moskova yönetimi sosyo-ekonomik kalkınmaya destek verilmesi amacıyla, 2010-2011 yıllarında 10,9 milyar ruble yardımı içeren (343 milyon dolar) bir plan üzerinde anlaştı. Bu planın, altyapı, iletişim, ulaştırma, sağlık ve eğitim alanlarını içerdiği bildirildi.
Putin, Abhaz yetkililer ile yaptığı görüşmelerin ardından Suhumi'den ayrıldı.

-GÜRCİSTAN'DAN KINAMA

Öte yandan, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, Putin'in Abhazya ziyaretini sert bir dille kınadı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, geçen yılki savaşın "tetikleyicisi ve ideologu" olarak nitelenen Putin'in ziyaretinin, "Sovyet gizli servislerinin geleneğine uygun olarak düzenlenmiş bir provokasyon" olduğu kaydedildi.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı, "Kafkasya'da gerilimi artırmayı ve istikrarı bozmayı amaçlayan" ziyaretin tarihinin de, Rusya Başbakanı tarafından özellikle ateşkes anlaşmasının imzalanmasının yıl dönümüne denk getirildiğine dikkat çekti. Açıklamada, Putin'in Abhazya'yı ziyaret ederek Gürcistan'ın uluslararası tanınmış sınırlarını ihlal ettiği belirtildi.

Putin'in ziyaretiyle birlikte Rusya'nın, ateşkes koşullarına uymayacağını bir kez daha gösterdiği öne sürülen açıklamada, uluslararası topluma, anlaşma koşullarına uyması konusunda Rusya'ya baskı yapma çağrısı yinelendi.

Rusya, geçen yıl Gürcistan-Rusya arasında çıkan savaşın ardından Abhazya ve Güney Osetya'yı bağımsız devletler olarak tanıdı. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Nabucco zirvesi için Türkiye'de bulunduğu sırada Güney Osetya'ya sürpriz bir ziyarette bulunmuştu. Saakaşvili, bu ziyaretin "ahlaksızlık ve utanmazlık örneği" olduğunu söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle