GeriDünya Rusya'daki tren saldırısını aşırı dinci grup üstlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'daki tren saldırısını aşırı dinci grup üstlendi

Rusya'da, Moskova-Saint Petersburg seferini yapan yolcu trenine düzenlenen saldırıyı, Çeçenistan'da en çok aranan ayrılıkçı Doku Umarov liderliğindeki aşırı dinci bir grubun üstlendiği bildirildi.

Çeçen militanlara yakın "Kavkazcenter"da yayımlanan bildiride, saldırının Doku Umarov'un emriyle yıl başında Rusya'daki stratejik yerlere düzenlenmesi planlanan bir dizi sabotaj operasyonu çerçevesinde hazırlanıp yürütüldüğü belirtildi.

27 Kasımda özel sabotaj grubunun treni havaya uçurduğu kaydedilen bildiride, Rusya, Müslümanlara yönelik kıyım politikasına son vermedikçe bu tür saldırıların devam edeceği ifade edildi.

Öte yandan, Kommersant gazetesi ve İnterfaks ajansının polis kaynaklarına dayanarak önceki gün verdiği haberde, soruşturmayı yürütenlerin olay yerine yakın bir köyde kalan "dört Kafkasyalıyı" aradığı kaydedildi.

Moskova'dan St. Petersburg'a 661 yolcu taşıyan ekspres, başkentin yaklaşık 350 kilometre kuzeyindeki Uglovka köyü civarında raydan çıkmıştı. Saldırıda 27 kişi ölmüş, yaklaşık 100 kişi de yaralanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle