GeriDünya Rusya'da sol merkezciliğe dönüş
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'da sol merkezciliğe dönüş

Moskova'da ‘sessiz darbe.’ Kremlin, Başbakanlık ve Parlemento, Ekim Devrimi'nden 82 yıl sonra halkın ‘ekonomik eşitsizlik sebebiyle isyan etmesi’ korkusuyla bir anlaşma hazırladı. Komünistlerin etkisi görülen ‘Rusya’da siyasi istikrarı ve iç barışı muhafaza' mutabakatıyla, liberal ve demokratik reformlar yerini ‘sol merkeziyetçiliğe bırakıyor. Ve komünist lider Genadi Zuganov bu anlaşmayı bile ‘fazla ılımlı' buluyor.

Rusya'da altı ay önce, 17 Ağustos tarihinde patlak veren ekonomik kriz bütün olumsuz sonuçlarıyla sürerken, yönetim ‘halkın isyan edip sokaklara dökülmesi tehlikesine karşı' bir anlaşmaya gitti. Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Kremlin Yönetimi, Başbakan Yevgeni Primakov ve Rusya Parlementosu aralarında ‘Rusya'da siyasi istikrarı ve iç barışı muhafaza' mutabakatı hazırladılar.

Rusya'da son 7 yılda yapılan bütün reformları gözden geçirmeyi hedefleyen anlaşmanın ‘Anayasa üstü olacağı' söylentiler arasında. Anlaşma metni ‘istikrar ve barış' adına yapılsa da, 1992 yılında Anatoli Çubais tarafından başlatılan özelleştirme politikasının gözden geçirileceğini ve ‘sol merkezciliğe' dönüleceğini gösteriyor.

Yeni anlaşma gereği, 150 milyonluk Rusya'da 140 milyon aç ve sefile karşılık 10 milyon ‘yeni zengin' yaşadığı için halkın isyan etmesinden endişe eden yönetim ‘ekonomik krizin sorumlusu' Rusları, ekonomik suçtan dolayı, hapise atabilecek.

Ayrıca, krizin sebep olduğu ayrılıkçı eğilimlerle mücadele edilmesi için de, Anayasa'da değişiklik yapılarak, özerk cumhuriyetlerde ve yerel yönetimlerde seçim yerine tayin sistemine dönülmesi düşünülüyor.

MOSKOVA'DA KİMSE YOKTU

Başını şoven-komünist aşırıların çektiği ve liberal ve demokrat reformları silbaştan yapmayı planlayan ve ‘sessiz darbe' olarak yorumlanan ‘istikrar ve iç barışı muhafaza' mutabakatı, son derece ilginç bir ortamda hazırlandı:

Birinci ‘tuhaflık' bu anlaşmanın, Rusya'da anayasanın bir numaralı garantörü olan Devlet Başkanı'nın ağır mide kanaması teşhisiyle hastanede yattığı günlere rastlaması.

İkincisi, Rusya'nın içinden çıkılmaz sorunlarla boğuştuğu günlerde, Başbakan Primakov'un Karadeniz kıyısında Soçi'ye on günlük tatile gitmesi.

Rivayete, Moskova'da ‘President Otel' olarak bilinen mekanda Kremlin, Başbakanlık ve Parlemento temsilcileri bu tarihi anlaşmayı hazırlanırken, başlarına gelecekleri sezen birçok rejim zengini ‘Yeni Rus' ülke dışına kaçmak üzere uçak bileti kuyruğuna girmiş bile.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle