GeriDünya Rusya'da Putin muhalifine hapis cezası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'da Putin muhalifine hapis cezası

Rusya'da Putin muhalifine hapis cezası
refid:27868557 ilişkili resim dosyası

Rusya’da 2012 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Vladimir Putin’in üçüncü kez Kremlin koltuğuna oturmasına karşı çıkan ve onbinlerce protestocuyu meydanlara döken muhalif lider Aleksey Navalni, Moskova’da görülen yolsuzluk davasında 3.5 yıl tecilli hapis cezasına çarptırıldı. Rusya muhalefeti davayı ‘siyasi’ diye nitelerken; Kremlin Sarayı “Üzerinde durulmasını gerektirecek bir konu değil” diyerek dava sonucunu yorumlamaktan kaçındı.

Aleksey Navalni’ye yönelik dava, Vladimir Putin’in tekrar Rusya Devlet Başkanı seçilmesinden hemen sonra 14 Aralık 2012 tarihinde açıldı.

Savcılığın iddianamesine göre Navalni 2008 yılında Kıbrıs Rum kesiminde paravan şirket kurarak Rusya’da da faaliyet gösteren bir yabancı kozmetik şirketinden 30 milyon ruble (1.2 milyon TL) hortumlamakla suçlandı. Navalni’nin bu yolsuzluğu kardeşi Oleg Navalni ile birlikte gerçekleştirdiği iddia edildi. Dava sürerken Navalni, son bir yıldır ev hapsiyle tutularak dünya ile haberleşmesine sınırlama getirilmişti. Navalni kardeşler karara itiraz edeceklerini açıkladı. Diğer taraftan Kremlin Sarayı özellikle şimdiki kriz koşullarında muhalefetle yeni tartışmalara girmeme tutumu takındı.

Navalni özellikle kardeşine verilen cezaya karşı halkı sokağa dökülmeye çağırırken Moskova Emniyet Müdürlüğü, izinsiz gösteriye kesinlikle izin verilmeyeceğini açıkladı.

Rusyada Putin muhalifine hapis cezası

38 yaşındaki Alexei Navalny, mahkemede eşi Yulia ve kardeşi Oleg ile selfie çekti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle