GeriDünya Rusya'da medya savaşı kızıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'da medya savaşı kızıştı

RUSYA'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in selefi Boris Yeltsin'in döneminde devletten özel şirketlerin kontrolüne geçen televizyon kanallarını kontrol altına almak için verdiği savaş kızıştı. NTV patronu Guskinski'yi devre dışı bırakmasının ardından Kremlin, ORT televizyon kanalının sahibi Boris Berezovski'ye kanalı devlete devretmesi için ültimatom verdi. Ancak Berezovski, hisselerini TV çalışanlarına devrederek Kremlin'e kafa tuttu.

Berezovski, ORT'nin % 51'ine sahip. Yeltsin'in döneminin en sözü geçen işadamı olan Berezovski, seçim kampanyasında Putin'e destek verdiği halde daha sonraki eleştirilerinden ötürü gözden düştü. Özellikle denizaltı faciasından devleti sorumlu tutan yayınlar, bardağı taşırdı. Sonunda iş, Berezovski'ye ültimatom verilmesine kadar gitti. Ve Berezovksi dün Putin'e açık bir mektup yayınladı.

‘Başkan, ORT’yi kendi başına kontrol etmek istiyor. Geçen hafta sizin yönetimden biri arayarak bana ORT'deki hissemi devlete teslim etme konusunda ültimatom verdi. Yoksa akibetimin (Medya Most Başkanı Vladimir) Gusinky'e benzeyeceğini söyledi. Anlaşılan Butyrskaya hapishanesini kastediyordu.'

Rusya'da tek bağımsız kanal olarak ORT'nin kaldığını söyleyen Berezovski, kendisinin hisselerini gazeteci ve aydınlara devrettiğini, Rusya'da devletin toplum tarafından kontrol edilebilmesi için diğer hissedarların da kendisini gibi hisselerini TV çalışanlarını devretmelerini istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle