GeriDünya Rusya'da market çatısı çöktü: 52 ölü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'da market çatısı çöktü: 52 ölü

Rusya'da market çatısı çöktü: 52 ölü

Rusya'nın başkenti Moskova’da Azerbaycanlıların çalıştığı toptancı pazarının sabaha karşı 04.00 sularında çökmesi sonucu ölenlerin sayısının 52’ye yükseldiği bildirilirken, hayatını kaybedenlerin çoğunun Azeri olduğu belirtildi.

/images/100/0x0/55eb2709f018fbb8f8aeb40dKurtarma çalışmalarının devam ettiği Basmanny Pazarı’nın enkazı altından 29 kişinin ağır yaralı olarak çıkarıldığı ve enkaz altında 30 kişinin daha bulunduğu haber verildi.

70’li yıllarda inşa edilen 2 bin metrekarelik kapalı pazarın enkazı altında bulunanlarla telefon irtibatı kurulduğu ve pazar yeri çevresinde çok sayıda Azeri vatandaşının toplandığı belirtildi.

Azeri televizyonlarına telefon bağlantısıyla kaza hakkında bilgi veren Azerbaycan’ın Moskova Büyükelçiliği görevlisi Bakış Zeynelov, faciada ölenlerin çoğunun Azerbaycanlı olduğunu bildirirken, ilk tespitlere göre olayın terör saldırısı olmadığının sanıldığını söyledi. Zeynelov, sabaha karşı çöken kapalı pazarda toptan satış yerlerinin açık olması nedeniyle ölü sayısının bu kadar yüksek olduğunu belirtti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı Sözcüsü Sergey Shoigu da, Rus haber ajansı İtar Tass’a yaptığı açıklamada, kurtarma çalışmalarının 12 saat kadar sürebileceğini ve çöken pazarın enkazı altında canlı bulunduğu için, ağır makinelerin kullanılmadığını söyledi.

Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana kurulan Bavumanskaya semt pazarının çatısının biriken kar yüzünden çöktüğü tahmin ediliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, yaptığı açıklamada, Bavumanskaya pazarı çatısının çöküş nedeninin çok titiz bir şekilde incelenmesi talimatı verdiğini söyledi.

Arama-kurtarma çalışmalarında enkaz altında hayatta kalanların bulunması ihtimali göz önüne alınarak ağır iş makineleri kullanılamıyor. Köpeklerin yardımıyla yaşayan olup olmadığı bulunmaya çalışılıyor.

Öte yandan, enkaz altında kalan pazarcıların genelde Azeri, Ermeni ve Gürcü soyadlarına sahip oldukları bildirildi.

Market, Moskova'da 2004 Şubat'ta çatısı çöken Transvaam su parkını planlayan mimar Nodar Kancheli tarafından 1970'li yıllarda inşa edildi. Transvaam su parkının çatısının çökmesi sonucu 28 kişi ölmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle