GeriDünya Rusya'da inanılmaz olay
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'da inanılmaz olay

Rusya'da filmlere konu olabilecek bir olay yaşandı. Kadının kocası kısırdı. Sperm bankasına başvurarak suni döllenmeyle hamile kaldı. Bebek doğduğunda kocası evden kaçtı. Kadın ise gönlünü tesadüfen tanıştığı bir adama kaptırdı. Sonradan bu adamın bankaya sperm bağşında bulunduğu ve çocuğun babası olduğu ortaya çıktı. Çift soluğu nikah masasında aldı.

Komsomoskaya Pravda Gazetesi'nin haberine göre tıp çevrelerinde şaşkınlık yaratan olay küçük bir kasaba olan Yaroslavl'da yaşandı. Sperm bankasına başvurarak suni döllenmeyle anne olan bir kadın, yıllar sonra rastlantı eseri çocuğunun babasıyla tanıştı. Çocukla adam arasındaki benzerlik fazla dikkat çekmeye başlayınca DNA testi yapıldı ve ikilinin baba-oğul olduğu anlaşıldı.

Gazetede Bay Gusiyev ve Bayan İrina Gusiyeva diye takma isimlerle anılan çiftin serüveni şöyle: Bir mühendislik bürosunda çalışan Gusiyev 1992 yılının Ocak ayında bir gazetede kasabanın tek sperm bankasının ilanını gördü ve buraya başvurarak, maaşının dörtte birine eşit olan 3.5 milyon karşılığında sperm verdi. Kocası kısır olduğu için suni döllenmeyle anne olmak isteyen Bayan Gusiyeva ise 1992'nin sonunda aynı bankaya başvurdu. Yapay döllenmeyle hamile kalan genç kadın 1993'ün Ağustos ayında oğlunu dünyaya getirdi.

ŞAŞIRTICI BENZERLİK

Ancak Misha'nın doğumu genç kadının evliliğini kurtarmaya yetmedi, kocası evden ayrıldı. Genç kadın ise tek başına oğlunu büyütmeye başladı. Aradan iki yıl geçti. Bay Gusiyev, kentin en meşhur semti olan Özgürlük Bulvarı'na taşındı. Sabahları köpeğini gezdirirken, oğlunu yuvaya götüren Irina ile tanıştı. Kısa bir süre içinde aralarında duygusal bir bağ gelişti ve birlikte yaşamaya karar verdiler.

Ancak çocuk ile adamın birbirlerine benzerliği gözlerden kaçmıyordu. Herkes küçük çocuk ile adamı baba-oğul sanıyordu. Bu benzerlik Bay Gusiyev'in aklını da kurcalamaya başladı. Sık sık kendi resimleriyle küçük oğlanın resimlerini karşılaştırır oldu. Gusiyev, sonunda Irina'ya oğlu Misha'nın babasını sordu. Irina ilk kocasının iktidarsız olduğunu bu nedenle çocuğu suni döllenmeyle dünyaya getirdiğini anlattı.

Gusiyev'in çocuğun babası olmasından şüphelenen çift, sperm bankası ve kliniğe başvurdu. Klinik hastaların mahremiyetini öne sürerek bilgi vermekten kaçındı. Bunun üzerine çift Moskova'ya giderek genetik karşılaştırma yaptı. Test sonucuna göre Gusiyev, Misha'nın babasıydı. Çift derhal nikah masasına oturdu. Şimdi Gusiyev'in tek derdi çocuğu kendi nüfusuna geçirmek, ancak ilk önce Irina'nın sırra kadem basan ilk kocasını bulmaları gerekiyor.

Konuyla ilgili yorumda bulunan Sağlık Bakanlığı'ndan Anna Serikova, böylesine bir tesadüfün yaşanma ihtimalinin çok küçük olsa da mevcut olduğunu belirterek, ‘Özellikle Yaroslavl gibi kasabalarda bu tür bir durumla karşılaşmak mümkün’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle