GeriDünya Rusya’da ilginç iddia: Soyuz roketi doğru kutsanmadığı için düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya’da ilginç iddia: Soyuz roketi doğru kutsanmadığı için düştü

Rusya’da ilginç iddia: Soyuz roketi doğru kutsanmadığı için düştü

Soyuz-2.1B adlı ağır taşıyıcı roket, 19 yerli ve yabancı uyduyu dünya yörüngesine yerleştirmek üzere Rusya’nın Sibirya bölgesinde yeni inşa edilen Vostoçni uzay üssünden ateşlendi. 28 Kasım tarihinde ateşlenen roket, yarım saat sonra görevini yerine getiremedi ve milyonlarca dolar değerindeki uydularla birlikte Atlas okyanusuna düştü. Rus Ortodoks kilisesindeki ‘asi papazlardan’ biri olarak bilinen Peder Ardrey Kruyev ise “Roket, dini sanı yetersiz olan papaz tarafından kutsandığı için kazaya kurban gitti” diyerek herkesi şaşırttı.

Kruyev’in açıklaması, başkent Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de ilk defa katıldığı Rus Ortodoks Kilisesi Piskopos Konsey toplantısına denk geldi. Kruyev’in açıklamaları, Ortodoks Rus din adamları arasında tartışmalara yol açtı. “Moskova’nın sesi” radyosuna da konuşan Kurayev, “Din adamları işini tam yapmalı. Peder Savva, Soyuz roketini kutsarken cüppesini bile giymemiş. Böylece uğursuzluklar zincirine bir şey daha eklemiş oldu” dedi.

Rusya’da ilginç iddia: Soyuz roketi doğru kutsanmadığı için düştü

Peder Ardrey Kruyev, 28 Kasım tarihinde uzaya fırlatılan Soyuz-2.1B roketinin 'yanlış kutsandığı' için düştüğünü iddia etti.

‘KUTSADIĞIM OTOMOBİLLER KAZA YAPMADI’

Gerektiği gibi kutsanmadığı için düşen roket tartışmasına, Papaz Vsevolod Çaplin de katıldı. Çaplin, “Ben hiç roket kutsamadım. Ama otomobil kutsadığım olmuştu. Şu ana kadar kutsadığım otomobillerden hiçbiri kaza yapmadı. Tabi bu ben onları kutsadığım için değil, sürücüsü kutsanmış otomobil kullandığından daha dikkatli olduğu için kaza yapmıyor” şeklinde konuştu. Bir başka Rus din adamı Peder Svetoslav Şevçenko ise “Ortodoks kilisesi geleneklerine göre, yeni doğan çocukları vaftiz ederek kutsuyoruz. Ancak bu herkesin cennete gideceğinin garantisini vermiyor. Biz her şeyin iyi olması için çaba sarf ediyoruz. Ancak insan hatasını kimse ortadan kaldırmıyor” dedi.

Rusya’da ilginç iddia: Soyuz roketi doğru kutsanmadığı için düştü

Rus papazlar, uzay araçları bu şekilde kutsuyor...

GELENEK 20 YIL ÖNCE BAŞLADI

Rusya’da roket, tank, top, tüfek kutsanması pratiği 20 yıl kadar önce başlamış ve her geçen gün Rus Ortodoks Kilisesi’nin günlük hayatta daha aktif olması sonucunu doğurmuştu. Putin’in dünkü Piskoposlar Konseyi toplantısına katılması da bunun bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Yeni Rusya tarihinde, uzaya gönderilmeden önce kutsanan ilk roket “Soyuz TM-20” olmuştu. 1994 yılında da bir papaz, Kazakistan’daki Baykonur uzay üssüne gelerek, daha faal olan MİR istasyonuna gidecek uzay aracını kutsamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle