Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya'da bir kişi polis dayağından öldü

  A.A.
  26.11.2009 - 16:57 | Son Güncelleme:

  Rusya'nın St. Petersburg kentinde bir Rus vatandaşının daha polis tarafından dövülerek öldürüldüğü haberleri, ülkede polisin kötü muamelesine yönelik tepkilerin artmasına neden oldu.

  Rus İnterfaks ajansı, polis tarafından feci şekilde dövülmesinin ardından 15 gün önce hastaneye kaldırılan söz konusu kişinin, ciddi yaralanma ve travma sonucu bugün hayatını kaybettiğini duyurdu.

  Sürekli olarak yolsuzluk ve kötü muamele eleştirilerine maruz kalan Rus polisi, son bir haftada iki kişinin feci şekilde dövülmesi sonucu hayatını kaybetmesiyle yine eleştiri oklarının hedefinde bulunuyor.

  Rus avukat Sergey Magnitskiy, 16 Kasımda gözaltında tutulduğu hücrede hayatını kaybederken, avukatları, yasa dışı olarak gözaltına alındığını belirttiği Magnitskiy'in, yediği dayak yüzünden yaralandığını, ancak tıbbi yardım almasına izin verilmediğini kaydetmişti.

  Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, avukatın gözaltında hayatını kaybetmesi üzerine ülke genelinde artan tepkiler yüzünden olayın kapsamlı şekilde soruşturulması talimatı vermişti.

  Karadeniz sahilindeki Rus kenti Novorossiyk'de bir polis, paylaşım sitesi "youtube"da Başbakan Vladimir Putin'e meslektaşlarını, yolsuzlukları ve kişileri sahte suç isnat ettiği suçlamasıyla şikayet etmişti. Şikayetçi polis daha sonra görevden alınmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı