GeriDünya Rusya yedi ‘prensliğe’ bölünüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya yedi ‘prensliğe’ bölünüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkeyi, kendi yetkilerini kullanacak 7 valiliğe bölme kararı aldı.

21 özerk cumhuriyet bu valilere bağlı olacak. Böylece ‘Çar ve 7 derebeyi’ sistemi kurulmuş oldu.

RUSYA'nın yeni lideri Vladimir Putin, ‘Süper Rusya’yı yeniden oluşturabilmek için geniş özgürlükleri bulunan federasyonunun 21 cumhuriyetini, Sovyetler dönemindeki gibi demir yumruk altına almaya hazırlanıyor. Özgürlükleri budamayı amaçlayan Putin, 21 özerk cumhuriyetten oluşan federasyonu 7 valiliğe bölme kararı aldı.

7 vali, ne parlamentoya ne de başka bir otoriteye bağlı olacak. Sadece Putin'e hesap verecek olan valiler, Devlet Başkanı'nın yetkilerini kullanacak. Aynı, Çarlık Rusya'sında olduğu gibi. Çar Putin ve 7 derebeyi...

Putin'in önceki gün imzaladığı kararname, uluslararası anlaşma bile imzalayabilecek kadar Moskova'dan bağımsızlık kazanan özerk cumhuriyetlerin bu haklarının geri alınması anlamına geliyor. Başta Tataristan olmak üzere cumhuriyetlerin Putin'in bu kararına çıkması bekleniyor.

Bu kararnamenin ardından Putin, seçimle işbaşına gelen özerk cumhuriyet devlet başkanlarının yetkilerini kısıtlayan bir yasa tasarısı hazırladı. Bu tasarıya göre, özerk cumhuriyet devlet başkanları halk oyuyla seçilmiş olsalar bile, Putin tarafından görevlerinden alınabilecek.

7 vali ve özerk cumhuriyet liderlerini bir memur gibi kendisine bağlamayı amaçlayan Putin'in böylece parlamentoya da ihtiyacı kalmayacak. ‘Konuşma kürsüsü’ haline gelen parlamentonun alt kanadı Duma'dan sonra, parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin de etkisi kalmayacak. Çünkü, Putin Federasyon Konseyi'ni oluşturan cumhuriyet liderlerini önce 7 valiye bağlıyor. Ardından da bu liderleri görevlerinden alabilme yetkisine sahip oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle