GeriDünya Rusya üzerinden Esad’a ‘radar’ mesajı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya üzerinden Esad’a ‘radar’ mesajı

Rusya üzerinden Esad’a ‘radar’ mesajı

RUSYA’ya ait iki savaş uçağının 3 ve 4 Ekim tarihlerinde Türkiye hava sahasını ihlal etmesinden sonra Suriye hududunda yaşanan gerginlik, yaklaşık iki haftadır yerini daha sakin bir ortama bıraktı.

Bir süredir Suriye tarafından Türk uçaklarına radar kilitlenmemesi ve Türkiye’nin devriye uçuşu yapan uçak sayısını azaltmasının perde arkasında, Ankara ile Moskova arasında diplomatlar ve askerler üzerinden yürütülen “arka kapı diplomasisinin” önemli rol oynadığı öğrenildi.

ESAD’I UYARIN MESAJI: Edinilen bilgiye göre, Rus uçaklarının ihlalinden sonra Ankara ve Moskova arasındaki temaslar ile Rusya Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümgeneral Sergey Dronov’ın Ankara ziyaretinde, Suriye tarafından Türk uçaklarına havadan ve karadan yapılan kimi zaman toplamda 8 dakika 45 saniyeyi bulan radar kilitlemeleri de görüşüldü. Ankara, radar tacizlerinin sınırdaki gerginliği daha da artırdığını vurgulayarak, Rusya’dan bu konuda Esad rejimini uyarmasını istedi. Askeri kaynaklar aksi durumda Türkiye’nin angajman kurallarını uygulamada kararlı olduğunun Rus muhataplara iletildiğini söylediler.

12’DEN 2’YE KADAR İNDİ: Rusya, Ankara’nın bu mesajını Esad yönetimine iletti. En son 12 Ekim’de hudutta devriye uçuşu yapan Türk F-16’larına 3 dakika 9 saniye radar kilitleyen Suriye yönetimi o tarihten bu yana Türk uçaklarını taciz etmedi. Türkiye, Rus savaş uçaklarının ihlalinden sonra 12’ye kadar çıkardığı uçak sayısını, kademeli olarak 2’ye kadar indirdi. Devriye uçuşu yapan Türk uçaklarının sayısı 2 ile 4 arasında değişiyor. Hava Kuvvetleri sınırda en son 12’li uçuşu 16 Ekim’de milliyeti belirsiz bir insansız hava aracının Kilis’te düşürülmesinden sonra 17 Ekim’de yapmıştı. m Uğur ERGAN / ANKARA

Yorumları Göster
Yorumları Gizle