Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya: Takas anlaşmasını selamlıyoruz

  hurriyet.com.tr/A.A.
  28.05.2010 - 10:56 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve Brezilya'nın İran'la takas anlaşmasına Rusya'dan beklenmedik bir destek geldi. Uranyum takası anlaşmasının uygulamaya geçmesi halinde önemli bir ilerleme getireceğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Bu adımı selamlıyoruz" dedi.

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran-Türkiye-Brezilya arasındaki uranyum takası mutabakatının, uygulamaya geçirilmesi halinde önemli bir ilerleme getireceğini söyledi.

  Lavrov düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin de dahil olduğu uranyum takası mutabakatı konusunda, "Eğer uygulanırsa, önemli bir ilerleme sağlayacaktır" dedi.

  "Bu adımı selamlıyoruz" diyen Lavrov, "Eğer tamamıyla uygulanırsa, bu adım, müzakerelerin yeniden başlatılmasına yönelik olarak atmosferin iyileştirilmesi için gerekli olan çok önemli ön koşulları gerçekten yaratacaktır" diye konuştu.

  LAVROV İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, BM Güvenlik Konseyi'nin yeni yaptırımları ve takas mutabakatı konusunda da İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile bir telefon görüşmesi yaptı.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Rusya tarafı, "soruna, politik-diplomatik temelde mümkün olan en kısa süre içerisinde ve karşılıklı kabul edilebilecek bir çözüm bulunmasına yönelik müzakere sürecinin zorlanması için aktif bir işbirliği içerisinde olmayı" taahhüt etti.

  İRAN DUYGUSAL DAVRANDI

  Lavrov basın toplantısında, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, ülkesine yaptığı eleştirilerle ilgili bir soruyu da yanıtladı.

  Bu eleştiriyi "duygusal" olarak tanımlayan Lavrov, sorunun çözümü yolunda İran'a defalarca önerilerde bulunduklarını, Tahran yönetiminin bunlara gereği gibi yanıt vermediğini ifade etti. Lavrov, "Üzgünüz ki İran bu çabalarımıza, aylarca değil yıllarca, en hafif deyimiyle tatmin edici olmaktan uzak yanıtlar verdi" dedi.

  TAKAS ANLAŞMASININ TEMELİ OBAMA'NIN MEKTUBU

  ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times da, ABD Başkanı Barack Obama'nın geçtiğimiz Nisan ayında Brezilya Devlet Başkanı  Luiz Inacio Lula'ya mektup yazdığını, mektubun 17 Mayıs'ta Tahran'da imzalanan uranyum takası anlaşmasının "zeminini hazırladığını" yazdı.

  Gazetenin, "İran ve Rusya, Moskova'nın BM yaptırımlarına desteği konusunda kavga ediyor" başlıklı haberinin bir bölümünde, uranyum takası anlaşmasının özellikle ABD ile Brezilya arasında anlaşmazlığa neden olduğu yorumu yapıldı.

  ABD'nin anlaşmaya karşı tavır göstermesine kızan Brezilyalı yetkililerin  New York Times'a, Obama'nın nisanda Brezilya Devlet Başkanı'na gönderdiği 3 sayfalık mektubun kopyasını verdiklerini yazan gazete, bu yetkililerin mektubun "uranyum takası anlaşmasının zeminini hazırladığını" belirttiklerini aktardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı