GeriDünya Rusya, Rumlarla anlaşma peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya, Rumlarla anlaşma peşinde

Askeri ve ekonomik açıdan Akdeniz'in göbeğindeki Kıbrıs'a yerleşen Rusya, şimdi de Rum Yönetimi ile savunma anlaşması imzalamak istediğini açıkladı.

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı DUMA'nın Savunma Komitesi Başkan Vekili Aleksei Arbatov, S-300 füzeleri yüzünden, Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a yönelik bir saldırısı karşısında Moskova'nın Rumlara destek verebilmesi için savunma anlaşmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Arbatov, böyle bir anlaşmanın DUMA'dan bir gün içinde geçebileceğini savundu.

‘Rusya’nın dış politikasında Kıbrıs sorunu ve Akdeniz' konulu bir konferans vermek için Güney Kıbrıs'ta bulunan Arbatov, Rum Radyosu'na yaptığı açıklamada, S-300 füzelerinin Ada'ya nakli sırasında Türkiye'nin olası bir müdahalesini savaş nedeni sayacaklarını ve askeri misillemede bulunacaklarını yineledi.

Aleksei Arbatov, Türkiye'nin füzelerin Ada'ya yerleştirilmesinden sonra bir müdahalede bulunması durumunda ise askeri olarak karşılık veremeyeceklerini, ancak siyasi tepki gösterebileceklerini ifade etti.

Arbatov, ‘Kıbrıs’ın birliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumanın, bölgede dengeyi korumada yaşamsal önemi olduğunu' savundu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle