Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya lideri Putin, Ukrayna için kendi barış planını açıkladı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  03.09.2014 - 18:23 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kendisi tarafından hazırlandığını söylediği yedi maddelik Ukrayna barış planını açıkladı.

  Ulan Batur’da konuşan Putin, barış planını Moğolistan’a giderken uçakta yazdığını belirterek, söz konusu yedi maddeyi şöyle sıraladı:

  1. Ukrayna’nın doğusundaki milis kuvvetleri (ayrılıkçılar) Donetsk ile Lugansk bölgelerinde Ukrayna kuvvetlerine yönelik saldırıları ve ilerlemeyi durdurmalı.
  2. Ukrayna hükümet kuvvetleri yerleşim birimlerinden, topçu ateşi açamayacak uzaklığa çekilmeli.
  3. Uluslararası gözlemciler taraflar arasında sağlanacak ateşkesi sıkı denetim altına almalı.
  4. Hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının yerleşim birimlerine karşı kullanımına son verilmeli.
  5. İhtilaflı taraflar arasında koşulsuz şartsız tüm esir ve rehinelerin değiş tokuş edilmesi.
  6. Donetsk ile Lugansk bölgelerindeki yerleşim birimlerine insani yardım sağlanması için güvenli koridorların oluşturulması.
  7. Ukrayna’nın doğusunda halka hayati hizmetler veren ancak savaş sonucunda yıkılan veya devre dışı kalan su, elektrik ve kanalizasyon gibi tesislerin onarımı için ekiplerin çalışmasına izin verilmesi.

  Putin yedi maddelik kendi planını açıkladıktan sonra, bunun 5 Eylül’de Minsk’te yapılacak Ukrayna-Rusya-AGİT ve ayrılıkçılar temas grubu toplantısında görüşülerek onaylanmasının krizden çıkış için ilk somut adım sayılacağını söyledi.

  UKRAYNA'NIN 'ATEŞKES' AÇIKLAMASINA RUSYA'DAN YALANLAMA

  RUSYA’DAN FÜZE TATBİKATI
  Galler’de toplanacak NATO zirvesinde Rusya’ya 24 yıl önce verilen “partner” tanımının “saldırgan ülke” olarak değiştirilmesi planlanırken, Rusya şimdiden karşı adım attı. Rusya, Eylül ayı içinde nükleer başlıklı füzeleri hangarlardan çıkararak, şimdiye kadar görülmemiş çapta bir Stratejik Füze Kuvvetleri tatbikatı yapacağını duyurdu.

  Altay bölgesinde yapılacak tatbikatı Rusya Savunma Bakanlığı Stratejik Kuvvetler Sözcüsü Binbaşı Dmitriy Andreyev açıkladı. Nükleer füzeli tatbikata hava kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının yanı sıra 4 bin askerle 400 askeri aracın katılacağı belirtildi.

  Binbaşı Andreyev’in yaptığı açıklamanın en ilginç tarafı ise tatbikatın hangi amaçla yapıldığını söylemesiyle ortaya çıktı. Savunma Bakanlığı yetkilisinin verdiği ipuçlarına göre, tatbikatta düşman kuvvetlerini temsil eden Rus komandoları nükleer füzeleri ele geçirmeye çalışacak. Diğer komandolar ise füzelerin düşman kontrolüne geçmesini önleyecek.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı