GeriDünya Rusya kıtalararası balistik füze denedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya kıtalararası balistik füze denedi

ABD'nin kurmayı planladığı füze savunma sistemi denemelerine şiddetle tepki gösteren Rusya'nın, uzun menzilli bir füze testi yaptığı öne sürüldü. Rusya bu haberleri yalanladı

Cumhuriyetçi Partili ABD Başkanı George W. Bush yönetimine sempatisiyle bilinen, sağ eğilimli The Washington Times gazetesi, Amerikan istihbarat kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde, SS-25 kıtalararası balistik füze denemesinin 2 hafta önce yapıldığını bildirdi.

Rusya'nın orta kesiminden fırlatılan füzenin, Kamçatka yarımadasındaki binlerce kilometrelik alanda etkili olduğu da belirtildi.

Gazeteye bilgi veren Amerikalı yetkililer, SS-25'in uzaya atılan hafif bir füze izlenimi verdikten sonra, aniden atmosfere düşerek süpersonik hızda Kamçatka'da etki alanına düştüğünü belirttiler.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon kaynakları da ABD'nin bu tip füzeleri vurabilecek kapasitede olduğunu kaydettiler.

Amerikan ulusal füze savunma çabaları, son olarak, uzaydaki uzun menzilli füze başlıklarını vurmaya yönelmişti. Bush yönetimi, 14 Temmuz'da Pasifik Okyanusu'nda başarılı bir füze vurma testi yapmıştı. Amerikan Hava Kuvvetleri de bir Boeing 747 uçağına yerleştirilecek füzesavar lazer üzerinde çalışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin ulusal füze savunma kalkanını kurması halinde, stratejik nükleer füzelerle gereken tedbirlerin alınacağını açıklamıştı.

Washington Times'a konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi'nin stratejik füzeler eski uzmanlarından Sven Kraemer, SS-25 füze testinin yapılmasının alarm verici bir gelişme olduğunu söyleyerek, çünkü bu durumun, Rusya'nın stratejik silahlar geliştirmeyi sürdürdüğü anlamına geldiği yorumunu yaptı.

Gazete, Rusya'nın son stratejik füze denemesinin, modası geçmiş nükleer silahlarını ortadan kaldırmaya çalışan Rusya'ya, bu yönde verilen ABD yardımına eleştirileri artıracağını da yazdı.

ABD yönetimi, füze savunma sistemini, Rusya ve Çin gibi ülkelere karşı geliştirmek istediği iddialarını kesin dille reddediyor. Füze kalkanının, Kuzey Kore, İran, Irak gibi ülkelerin, uzun menzilli balistik füze geliştirerek, ABD ve müttefiklerine tehdit oluşturması durumunda savunma amaçlı kullanılması planlanıyor.

Halen teknolojik zorlukları ortadan kaldırma aşamasındaki ABD'nin, füze kalkanını kurabilmek için Rusya ile yeni bir savunma anlaşması arayışı bulunuyor. Rusya ile ABD arasında 1972'de imzalanan Anti-Balistik Füze Antlaşması, her iki ülkenin de ulusal savunma kapasitesini geliştirmesine engel oluşturuyor. ABD Başkanı George W. Bush, bu anlaşmayı değiştirmeye yanaşmayan Rusya'ya, yeni bir savunma anlaşması oluşturulmasını önermişti.

RUSYA YALANLADI

Rus askeri yetkililer, Rusya'nın iki hafta önce gizli olarak uzun menzilli füze denemesi yaptığı yolundaki haberleri yalanladı.

Komsomoskaya Pravda gazetesinin haberine göre, Rusya'nınStratejik Füze Kuvvetleri sözcüsü Aleksander Bovk, 2 hafta önce füze denemesi yapılmadığını kaydederek, böyle bir deneminin gizlice yapılmasının olanaksız olduğunu belirtti.Bovk, ABD'nin sürekli olarak bu tür etkinlikleri uzaydan ve diğer yöntemlerle izlediğini ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın bir sözcüsü de 2 hafta önce bir füze denemesi yapıldığından haberi olmadığını belirtirken, Rusya'nın en sonne zaman füze denemesi yaptığını açıklamayı da reddetti.

The Washington Post gazetesi, Amerikan istihbarat kaynaklarına dayanarak, Rusya'nın 2 hafta önce SS-25 kıtalararası balistik füze denemesi yaptığını, ülkenin orta kesiminden fırlatılan füzenin, Rusya'nın uzakdoğusunda bulunan Kamçatka yarımadasındaki binlerce kilometrelik alanda etkili olduğunu yazmıştı.

Haberin, Washington'ın, Amerikan ulusal füze savunma planını engellemek için Rusya'nın yeni bir program üzerinde çalıştığı yolundaki endişelerine neden olduğu yorumları yapılıyor. Amerikan yönetimi yetkilileri de füzenin izlediği yolla ilgili ve yeni bir teknoloji taşıyıp taşımadığı üzerine çalışmalar yapıldığını kaydetti. 

Rusya, ABD'nin İran, Irak ve Kuzey Kore gibi ülkelerden gelebilecek balistik füze tehdidine karşı kullanmak istediğini söylediği ulusal füze savunma planına, 1972'de imzalanan Anti BalistikFüze (ABM) anlaşmasına aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor.

ABD'nin füze kalkanı olarak da bilinen planına, ABM'ye aykırı olduğunu ve yeni bir silahlanma yarışını başlatabileceğini belirtenAvrupalı müttefiklerinin çoğu ile Çin de sıcak bakmıyor.Rusya ile ABD arasında 1972'de imzalanan ABM anlaşması, balistik füzelere karşı ulusal çapta savunmayı yasaklıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle