Dünya Haberleri

DÜNYA

  Rusya Karabağ sorununun çözümü için 2010'u işaret etti

  hurriyet.com.tr
  11.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda Ermenistan ve Azerbaycan’ın önümüzdeki yıl anlaşmaya varma yolunda olduğunu söyledi.

  Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, açıklama Bakanlık Sözcüsü Andrei Nesterenko'nun bugün düzenlediği basın toplantısında yapıldı.        

  Nesterenko, müzakerelerin mevcut hızında devam etmesi durumunda bir barış anlaşmasına varılması olasılığının yüksek olduğunu ifade etti. Nesterenko, "Eğer müzakerelerde ulaşılan olumlu tempo... önümüzdeki yıl da devam ederse, çözümün temel ilkeleri ve barış anlaşmasının metniyle ilgili çalışmalar üzerinde nispeten hızlı bir nihai anlaşmanın sağlanacağını düşünebiliriz" dedi.     

  Dağlık Karabağ sorunun çözümü, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi sürecinde kilit rol oynuyor.

  Sorunun çözümü için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan arabulucular müzakere sürecini yürütüyor.   

  Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal altında tutuyor. Türkiye, Ermenistan'ın Azerbaycan işgalini protesto etmek amacıyla sınırı kapamış ve tekrar açılmasını da Dağlık Karabağ sorununun çözümüne bağlıyor.

  SARKİSYAN'DAN TÜRKİYE'YE TEHDİT

  Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ankara'nın Türk-Ermeni ilişkilerini normalleştirmeyi hedefleyen protokollerin uygulanmasını Dağlık Karabağ sorununa bağlamaya devam etmesi halinde, protokollerin uygulanması anlaşmasından uluslararası hukuka başvuracaklarını söyledi.  

  Sarkisyan, "Ermenistan verdiği uluslararası tahhütleri yerine getirmek için hazır, aynı şeyi Türkiye'nin de yapmasını istiyor" dedi.

  Türkiye ve Ermenistan ilişkilerini normalleştirmek ve sınırları açmak için geçtiğimiz ekim ayında iki protokol imzalamıştı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı