GeriDünya Rusya: Kabul edilemez
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: Kabul edilemez

Rusya: Kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada TSK’nın Irak ve Suriye’deki operasyonlarının “kabul edilemez” olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki Kürtlere, bu ülkenin meşru yönetimlerini es geçerek düzenlediği hava saldırıları kabul edilemez, saldırılar uluslararası ilişkilerin prensiplerine aykırıdır. Bu tür adımlar, Moskova’da ciddi endişelere yol açıyor” denildi. Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da saldırıların uluslararası hukuku ve Suriye’nin egemenliğini ihlal ettiği belirterek Birleşmiş Milletler’e Türkiye’yi kınama çağrısı yapıldı.

RUSYA ABD İLE TEMAS KURDU

Öte yandan Rus haber ajansı RIA Novosti’nin haberine göre Pentagon Sözcüsü Adrian Rankin-Galloway, “Ankara’dan operasyon sinyalini almamızdan kısa bir süre sonra Rusya’dan üst düzey yetkililer bizimle temas kurdu. Görüşmemizin ana konusu Türkiye’nin iki komşu ülke topraklarına yönelik operasyon meselesiydi. Rus tarafı bizden Ankara üzerinde etkimizi kullanarak bu harekatı önlememizi istedi. Ancak bilindiği üzere Ankara ile yürüttüğümüz istişareler Türkiye operasyonunu durduramadı” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle