GeriDünya Rusya: İran'a yaptırımlar konusunda anlaşma yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya: İran'a yaptırımlar konusunda anlaşma yok

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin, 5 1 grubu arasında, nükleer programı nedeniyle İran'a yeni bir yaptırım olması konusunda kesin bir anlaşma olmadığını açıkladı.

Çurkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, nükleer zenginleştirme faaliyetini dondurması için İran'ı ikna etmeye çalışan 5 1 grubundan bazılarının Tahran'a karşı yaptırımların 4. raundu düşüncesini dile getirdiklerini söyledi.

Vitali Çurkin, "Ancak bu konuda kararlaştırılmış herhangi bir bir çalışma, anlayış ya da kesin anlaşma yok" diye konuştu.
BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ile Almanya (5 1 grubu), nükleer faaliyetlerini durdurması karşılığında İran'a yeni yaptırım talebinden vazgeçeceklerini bildirmişti. İran'ın bu teklife verdiği yazılı yanıt net bir şey içermemekle eleştirilmiş, ABD tarafından da kabul edilemez olarak nitelendirilmişti.

5 1 grubunun, AB dış politika temsilcisi Javier Solana ile İran'ın başmüzakerecisi Said Celili arasında gayri resmi temasların sürmesi, ancak bu arada İran'a yönelik yeni yaptırımların da değerlendirilmesinden başka seçenekleri olmadığı konularında fikir birliğinde oldukları açıklanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle